Mayasıl Otunun Faydaları Nelerdir?

Resim bulunamadı

Mayasıl otu, ballıbabagiller familyasına ait olan ajuga türünü oluşturan bitkilerin genel adıdır. Bitkinin yaklaşık olarak 40-50 türü bulunmaktadır. Bunlar tek yıllık ve çok yıllık olarak yetişmektedir. Ülkemizde tüm bölgelerimizde yaygın olarak yetişebilen bir bitkidir. Mayasıl otu üzeri beyaz tüylerle kaplı olan, alçak boyda bir bitkidir. Yapraklarının kenarları alt tarafa doğru kıvrıktır. Bitkinin çiçekleri beyaz renge sahiptir. Bitkinin yaprakları karşılıklı olarak dizilmiş ve 5-10 cm ebatlarındadır. Ev ilaçlarında genellikle çiçekli bitkiler kullanılmaktadır. Dağlarda yetişen türleri ülkemizde de doğal yollarla yetişmektedir. Bu mayasıl otu koyu yeşil renge sahip ve örtücü özelliktedir. Dik olarak büyüme gösteren bitkinin uzanıcı gövdesi bulunmaktadır. Genellikle 10-30 cm boya sahip olurlar. Güneş renklerine etki ederek, renginin bronza dönmesine neden olur. Mayasıl otu ilkbaharda ya da sonbaharda kökleri sökülerek toplanır. Bunlar iyice yıkanarak temizlenir. Daha sonra uzunlamasına kesilip, iplerde kurutulur. Kuruması için havadar yerler tercih edilmelidir. Eğer bitkide çiçeklenme varsa, toprağın üst kısmından kesilerek, bağlar halinde asılarak kurutulur. Mayasıl otunun kökleri çok sulu olduğundan, yüksek ısıda kurutulur.

 

 

Mayasıl otunun faydaları nedir?

  • Bitkinin müzmin ishali kesen etkisi vardır.
  • Mayasıl otu nefes darlığı çeken hastalar için şifa kaynağıdır. Özellikle bronşit hastaları için çok faydalı olan şifalı bir bitkidir. Öksürüğün kesilmesinde etkilidir.
  • Mide sorunu yaşayanlar, midede kanaması olanlar bu bitkiyle şifa bulabilir. Bunun yanında gastrit, ülserli kolit, onikiparmak bağırsağı ülserleri ve mide çeperi zayıflıklarında oluşan fıtıkları iyileştirme etkisi vardır.
  • Mayasıl otu balgam söktürücü etkisiyle bilinmektedir. Göğsü yumuşatma ve üst solunum yollarını temizleme etkisi vardır.
  • Bedenin güç kazanmasını sağlayıcı etkidedir.
  • Damarları ve dokuları büzme etkisiyle, vücudun içinde ve dışında olan kanamaları keser.
  • Kan temizleyici etkisi bulunmaktadır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık