Margarinin Zararları

Margarinin Zararları

Margarin tereyağı formunda olup; süt, yoğurt , nebati yağlar, peynir altı suyu tozu ve vitaminler eklenerek üretilen bir üründür. Ancak elbette ki tereyağının yanında kendisinden söz dahi edilememektedir. Faydaları bakımından, margarin gibi tümüyle sağlıksız bir yapma gıdanın, orijinal ve doğal yollarla elde edilmiş tereyağının eline su dahi dökemeyeceği bir gerçektir. Margarinin zararlı olduğu uzunca bir süredir biliniyor.

margarinin-cilde-zararlari

Bilinçli Tüketici Hiç Almıyor

Paketli ve hazır gıdalarda da fazlaca bulunan margarinin bir çok tüketicinin mutfağından çıktığı bilinen bir gerçek. Zararları olarak sayabileceklerimiz çok fazla, ancak uzun vadede zararlarının sebep olacağı hastalıklara da vurgu yaparak ifade edelim. Kroner kalp hastalığı risklerini arttırıyor. İyi kolestrolü düşürüyor, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Pankreasın görevini tam olarak yerine getirememesine neden olur ve şeker hastalığına sebep olur. İçerdiği doymuş katı yağ oranları fazladır.

margarin

Trans yağ miktarı asidi de üst seviyededir. Bu yağ asitlerinin zararları yeni keşfedildi. Bunun yanı sıra,  damar sağılığını ciddi oranda tehdit eden trans yağ asitleri ile ilgili 2005 yılında FDA tarafından “paketlenmiş gıdalardaki trans yağ oranı” yazma mecburiyeti getirildi. Bitkisel kaynaklı olduğu belirtilen paketlenmiş margarinlerin damar sertliğine neden olduğunu düşünecek olursak bu mecburiyetin bir  faydası olmadığını da görmüş oluruz. Maalesef ki margarinin zararları yadsınamayacak kadar fazla.

margarin-nedir

Alternatifi Tereyağı

Tereyağı margarinin zararları göz önünde bulundurulunca oldukça faydalı ve doğal yağ asitleri içeren bir gıda. Evinizde kendiniz yapacağınız tereyağı ile hem kalp ve damar sağlığınızı koruyabilir hem de margarinle yapabileceğinizden daha lezzetli yiyecekler üretmiş olursunuz. Margarinin zararlarını öğrendikten sonra yaşamından tamamen çıkarıp sağlıklı yağlar ile beslenen bilinçli tüketicilerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Margarinin Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık