Maden Suyu ZARARLI mıdır?

Maden Suyu ZARARLI mıdır?

Gazoz türü olan tatlı ve asitli içecekleri fazla tüketmemek gerektiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Temelde vücudunuza alacağınız fazla şeker, tuz ve benzeri tüketilen gıdalar vücut metabolizmasını yavaşlattığı için zarar vermektedir. Gazlı içeceklerin içerisinde bulunan asidik yapı ve içerisindeki aşırı şeker oranı vücut metabolizmanızı yavaşlatacak için vücuda zararlı hale gelebilir. Bir bardak kolanın içerisine bir bozuk para atıp birkaç saat gibi bir süre beklediğinizde paranın ne kadar tertemiz bir şekil aldığını görürsünüz. Bu durumun temel nedeni ise kolada bulunan fosforik asidin paranın üzerinde bulunan oksit kaplamayı temizlemesinden kaynaklanır. Basit bir döngüyle eğer bu oksitlenmiş parayı temizliyor ise midenize nasıl bir asidik yüklenme yapar.

Maden Suyu Nasıl Yapılır?

Mineralli maden suları tamamen yağmur ve kar suyu gibi yüzey sularının toprakla doğal bir tepkimesi sonucunda oluşarak ortaya çıkmaktadır. Kayaçların içerisindeki yarık ve çatlaklardan sızarak toprağın derine doğru hızlı bir yolculuğa başlayan bu sular toprakta bulunan minareleri içerisine katarak devam eder ve ortaya çıkan basınç ve sıcaklığın etkisiyle maden sularını oluşturur.

maden suyu

Türkiye’de Maden Suyu Tüketimi

Ülkemizdeki en büyük beslenme yanlışlarından bir tanesi de maden suyu konusunda gerçekleşmektedir. Maden sularının, sodaların özellikle aşırı yemek tüketiminden sonra kullanılması midedeki sindirim kolaylaştırdığı yönünde bir algı bulunuyor. Bununla beraber Maden suyunun içerisinde bulunan asidik yapı mideniz de son derece büyük zarar ortaya çıkartabilirsiniz. Paranın yüzeyindeki oksit yapıyı bile temizleyebildiği göz önünde bulundurulduğunda midenize gelen besinlerin son derece hızlı bir şekilde eritmeyi sağlamasının iyi bir sebebi yoktur. Birçok insan fazla kaçırdı yemekten sonra hızlı bir sindirim için maden suyunu yönelse de ortaya çıkan durum sağlık açısından son derece olumsuzdur. Türkiye’de maden suyu tüketimi genelde bir kültür olarak yemeklerden sonra yapılmaktadır. Ülkemizdeki bu yanlış besleme alışkanlığının farkında olmanızı ve maden suyu tüketiminizi minimuma indirmenizi tavsiye ediyoruz…

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık