Madde Bağımlılığı Belirtileri Nedir ve Kurtulma Yöntemleri?

15 Mayıs 2014
Resim bulunamadı

Kişinin vücut fonksiyonları olumsuz etkileyecek ve zarar verecek her türlü kimyasal maddenin illegal yollar ile alınması ve vücuda aktarılması süreç içerisinde bağımlılığa dönüşmektedir.  Kullanılan her türlü maddenin yalnızca fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da kişiyi etkiliyor olması ve beyin hücrelerinin işlevlerini yavaşlatıyor olması kullanan kişilerde bir rahatlama hissi yaratmaktadır lâkin yaşanılan bu rahatlama hissi kişiye o anda mutluluk verse de ileride yaşayacağı felaketlerin habercisidir. Kullanılan maddelerin içinde bulunan kimyasalların kişiyi uyarması ve sürekli istenmesi durumu uyuşturucu maddelerin bağımlılık hissini artırmasında etkili olur. Kişiyi olumsuz yönde etkileyen bu maddelerden kurtulmanın zorluk seviyesi kişinin kullanım seviyesi ve süresiyle doğru orantılıdır.

Madde kullanan ve bağımlılık düzeyine gelen kişilerin gösterdikleri fiziksel ve psikolojik belirtiler mevcuttur. Bunun yanında davranışlarını da etkileyen bu problemlerin tek sebebi kullanılan maddeler değildir. Buna sebep olan başka etkenlerin de olup olmadığı araştırılması gereken konulardan biridir.  Her uyuşturucu bağımlısı bir hasta değildir dense de aksine her uyuşturucu bağımlısı tıp literatürüne hasta olarak geçmektedir.  Kullanılan maddelerin kullanıldığı sürece göre değişiklik gösterebilen belirtiler vardır. Bunlar sessiz dönemleri, sarhoşluk dönemleri ve hastalık dönemleri olarak gruplara ayrılabilir.  Uyuşturucu etkisi veren ve sürekli kullanılan ilaçlar vardır. Genellikle anti-depresan ve sakinleştirici olarak kullanılan ilaçlar ile madde bağımlılığı ayırt edilmelidir.

 

Madde bağımlılığından kolay kurtulma yöntemleri nelerdir?

Kullanılan madde miktarının, ne kadar süredir kullanıldığının ve kişinin yaşının önem arz ettiği tedavi yöntemleri madde bağımlılığından kolay kurtulma yöntemlerini belirleyen ana etkenlerdir. Kişi eğer kısa bir süredir ve az miktarda madde kullanımı gerçekleştirdiyse çok süreç alan tedavilere gerek yoktur.

 

 

Öncelikle psikolojik tedavi gerektiren bu süreç kişinin kendisini bu bağımlılığa neden ittiğinin ve neden bu durumdan memnun olarak devam ettiğinin nedenleri öğrenilmeli ve bilinçaltından bu nedenler çıkarılmalıdır. Eğer kişi uzun süredir madde kullanıyorsa ve vücudunda ciddi tahribatlar oluşmuşsa uygulanacak yöntemler biraz daha farklılaşmaktadır. Yine ilk etapta psikolojik tedavi yöntemleri ile başlanması gereken bu süreç bir süre sonra yerini ilaç tedavisine bırakmaktadır. Uygulanan ilaç tedavisinin sonrasında vücuda alınmış olan uyuşturucu maddeler vücuttan atılmakta ve verdiği zararlar onarılmaktadır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Madde Bağımlılığı Belirtileri Nedir ve Kurtulma Yöntemleri? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık