Light Mayonez Normal Mayonezlerden Daha mı Sağlıklı?

Light Mayonez Normal Mayonezlerden Daha mı Sağlıklı?

Yemeklere lezzet katan mayonezler beslenme alışkanlıkları içerisinde dikkatli tüketilmesi gereken ürünler arasına koymak, mayoneze haksızlık etmek olmayacaktır. Çünkü mayonezin kalorisi oldukça yüksektir. Mayonezin kalorisinin çok yüksek olması nedeni, light mayonez üretilmiştir. Light mayonezlerin içeriklerine bakıldığında ortalama olarak, normal mayonezlerden % 40 – % 50 daha az kalori içermektedir. Fakat bu sizi asla yanıltmasın. Çünkü light mayonezin %50 daha az kalori içermesi, light mayonezin masum olduğu anlamına gelmez. Çünkü halen piyasada satılan ve en doğal mayonez olarak tanıtılan light mayonezin bile içeriğinde (100 gramında) 400 kalori vardır.

Mayonezlerin hem normal, hem de light olanlarında yüksek oranda doyamamış yağ bulunmaktadır. Yani light mayonez de en az normal mayonez kadar sağlıksızdır. Yani mayonez tüketmeyi seviyorsanız ve sırf daha az kalori içeriyor diye light mayonez tüketirseniz kilo vermeyi unutun. Az önce de dediğim gibi piyasada satılan ve en doğal light mayonezin 100 gramında 400 kalori vardır.

 

 

Light Mayonezin Besin Değeri

100 Gr.                       1 Porsiyon

Karbonhidrat (g)                                 5.00                            1.3

Protein (g)                                          0.50                            0.1

Yağ (g)                                               52.00                          13

Kolestrol (g)                                       52.00                          13

Sodyum (mg)                                    750.00                        187.5

Potasyum (mg)                                  9.00                            2.3

Kalsiyum                                            10.00                          2.5

Vitamin A                                           30.00                          7.5

Demir                                                 0.30                            0.1

 

 

Light Mayonezler içerik olarak, normal mayonezlere yakın bir karışımda oldukları için kilo vermek isteyenlerce tüketilmemesini tavsiye ediyorum. Mayonezlerin üretiminde kullanılan bazı ürünlerin önemli derecede zararlarını bulunduğu klinik deneylerle ispatlandığı bilinen bir gerçektir. Örneğin mayonezin içeriğinde bulunan ve koruyucu olarak kullanılan sodyum benzoat (E211) isimli madde, hücrelere güç sağlayan mitokondrideki DNA hasarına sebep olduğu tespit edilmiştir.

 

 

Ayrıca sodyum benzoatın ciddi anlamda kansere sebep olabileceği, Parkinson’a yol açabileceği, karaciğere hasar vererek siroza hastalığına yol açabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca mayonezlerin yapımında kullanılan bir şaka madde de Potasyum Sorbattır. Tatlandırıcı ve koruyucu olarak kullanılan Potasyum Sorbat ciddi anlamda alerjiye sebep olabilmektedir. Bu kimyasalların kullanımı hem normal, hem de light mayonezde kullanılmaktadır. Bu nedenle light mayonez de normal mayonez kadar sağlıksız ve kilo yapıcıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Light Mayonez Normal Mayonezlerden Daha mı Sağlıklı? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık