Lens Neden Kullanılır? Avantajları, Dezavantajları

Lens Neden Kullanılır? Avantajları, Dezavantajları

KONTAK LENS NEDİR?

Kontak lens, göz korneasının dış yüzeyine yerleştirilen, görme kusurları, bazı göz hastalıklarını tedavi etme ve bazen de görsellik amaçlı kullanılabilen medikal protezlerdir.

 

KONTAK LENS ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Temel olarak 2 çeşite ayrılırlar: Hava alan yumuşak lensler; hava alan sert lenslerdir. Genel olarak yumuşak lensler kullanılır.

Hava alan yumuşak lensler: Genel olarak günlük kullanılan lenslerdir. 1 gün ömürlü, 1 hafta ömürlü, 1 ay ömürlü, 3 ay ömürlü … 1 yıl ömürlü vs. olan çeşitleri vardır. Kullanımları oldukça rahattır. Alışması kolaydır. Göz kusurlarını düzeltici olan lensler renksizdir ve gözün görünümünü değiştirmezler. Gözlüğe göre daha doğru ve berrak görünüm sağlarlar.

Hava alan sert lensler: Göze yüksek miktarlarda oksijen geçirmesi sebebiyle bu adı alırlar. Göz takıldığında yumuşak lenslere oranlar alışmaları zordur, çünkü sert oldukları için daha hissedilirlerdir.  Fakat yumuşak lenslerden daha dayanıklıdırlar. Göz korneasının şeklini almadıkları için çeşitli göz hastalıklarının (Astigmatizma, keratokonus gibi) tedavisinde daha çok tercih edilirler.

 

KONTAK LENSLERİN AVANTAJLARI&DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

 

Avantajları: Görünüm ve gözlüğün dezavantajlarından kurtarması dışında optik olarak avantajları daha baskındır.

Gözlüğün çevresel ve gözün önünden düzeltmeye başlaması (görüntünün boyutunun değişmesi) kusurlarında lenslerin küçük, gözün etrafını saran bir yapıda oldukları için gerçeğe en yakın ve en kusursuz görüşü verirler. Sporcular (Usain Bolt’un gözlükle koştuğunu düşünün, yada Tour of France de Cavendish’in moda gözlükle sprint attığını) ve iş hayatında gözlüğün kusur olduğu kişiler (oyuncular, TV şovmenleri vs.) için büyük bir kurtarıcıdır.

Dezavantajları: Gözlüğe oranla daha pahalıdırlar, bakımları çok önemlidir, hijyen çok önemlidir ve yüksek ısıların olduğu yerlerden (mesela mangal ateşinin yanı) uzak durulması gereklidir, lens erdiğinde körlükle sonuçlanabilir.Ama dikkatli olduğunuz sürece korkmanız gereken bir şey yoktur.

 

Bunların dışında kontak lensler hayatımızda önemli bir yere sahiptir, mesela izlediğimiz filmlerde görsellik bakımından, yüzme, bisiklet, koşu, dövüş… yani hemen hemen her sporda gözü bozuk sporcular lens kullanmaktadır, lens olmasaydı sporculuk kariyerleri son bulabilir yada başarılarını etkileyebilirdi.

 

 

 

İnsanlar ufak sorunları da kafalarına takabilmektedirler. Lenslerin erime konusu yüzünden korkup kullanmayan kişi yığınladır, bir oturup düşünün; en son ne zaman yada hangi aralıklarla bir ateş kaynağına gözünüzle hissedebileceğiniz kadar yaklaştınız? Lensin erimesi için çok başarılı bir aptal, yada aşırı unutkan ve dalgın bir insan olmanız gereklidir, elbette sizin öyle bili olmadığınızı biliyoruz! O halde lensinizi güvenle takabilirsiniz!

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Lens Neden Kullanılır? Avantajları, Dezavantajları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık