Lazer ve Miyop Ameliyatı

11 Ağustos 2014
Resim bulunamadı

Görme kusurlarından birisi olan uzağı görememe (miyop) günümüzde lazer denilen bir teknikle düzeltilebilmektedir. Lazerli miyop ameliyatlarında amaç, gözün eskisinden çok daha iyi görmesini sağlamak değil, gözlükle görebildiğimiz kadarını, gözlüksüz olarak da görebilmektir. Çünkü bu operasyonla yapılmak istenen şey hastanın hayatını gözlüksüz olarak devam ettirebilmesidir. Lazerle miyop ameliyatı için öncelikle gözlerin bozukluk derecesinin ve gözlük numarasının çok doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Ayrıca göz numarasının en az bir yıldan bu yana büyümemiş olması da gerekir. Çünkü henüz büyüme aşamasında olan görme kusurunu gidermek için yapılacak operasyon sonrasında tekrar gözlük kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

 

 

Kimler Lazer Ameliyatı Olabilir?

  • Göz numarası son bir yılda büyümemiş olanlar veya 0,50 numaradan daha düşük bir numara büyümüş olanlar.
  • 18 yaşını doldurmuş olan gözlük veya lens kullanan herkes.
  • Göz bozukluğunun numarası  –10 numaraya kadar olanlar.
  • Korneası lazer ameliyatı için yeterli kalınlıkta olanlar.
  • Romatizması ve şeker hastalığı olmayanlar.
  • Gözünde miyop (uzağı görememe) hastalığından başka hastalığı bulunmayanlar.
  • Yapılan muayene neticesinde gözü lazer ameliyatına uygun bulunanlar. Lazer ile miyop ameliyatı olabilirler.

 

Lazer Ameliyatı ve Muayenesi.

Lazer ile miyop ameliyatı olmak için öncelikle gözünüz kapsamlı bir muayeneden geçirilir. İlk muayene klasik göz muayenesi. Burada gözünüzün bozukluk derecesi ve kullandığınız gözlük numarası kesin olarak tespit ediliyor. Daha sonra gözünüzde, göz tansiyonu hastalığı bulunup bulunmadığı tespit ediliyor. Bu muayenede gözünüze makine ile hava üfleniyor. Daha sonra gözünüzün kornea kalınlığını ölçmek için gözünüz uyuşturuluyor ve gözünüzün korneasının kalınlığı ölçülüyor. Daha sonra gözbebeklerinize damlatılan ilaç ile gözbebekleriniz büyütülüyor. Daha sonra yapılan diğer işlemlerle birlikte gözünüzü lazer ameliyatı yapılıp yapılamayacağı tespit ediliyor ve size bildiriliyor. Eğer gözünüze lazer ameliyatı yapılabilecekse, sizin isteminiz halinde size ameliyat günü veriliyor.

 

 

 

Ameliyat günü, girmeden önce son bir muayene yapılıyor ve size sakinleştirici bir ilaç veriliyor. Daha sonra sizi ameliyata hazırlayarak üzerinize ameliyat elbisesi giydirerek operasyon masasına yatırılıyorsunuz. Operasyon yapılacak gözünüzün üzeri örtü ile kapatılıyor ve göz kapaklarınız özel bir aletle açılıp sabitlenir. Daha sonra gözünüze lazer ile müdahale edilerek kırma kusuru düzeltiliyor. Size daha muayene aşamasında gözlerinize hangi lazer tekniği ile müdahale edileceği söylenir. Lazer ameliyatı kanamasız ve ağrısız bir operasyondur. Ameliyattan sonra isterseniz işinize dönebilirsiniz. Ama dinlenmeniz tavsiye edilmektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Lazer ve Miyop Ameliyatı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık