Lahana Nelere İyi Gelir, Faydaları Ve Besin Değerleri

Lahana Nelere İyi Gelir, Faydaları Ve Besin Değerleri

Lahananın Besin Değeri Ve Faydaları

Yeşil yapraklı sebze türü olup Karadeniz’e has bir gıda olan lahananın birkaç çeşidi bulunur. Bunlar karalahana, bürüksel, kırmızı ve beyaz lahanadır. Ülkemizde çeşidine göre kullanım alanları çok geniştir. İçerdiği madde ve mineraller yönünden de çok zengin bir besindir. Lahana faydaları birçok yönden kişiye doğrudan etki eder.

lahana-nelere-iyi-gelir

Lahanada Bulunan Besin Değerleri

İçerdiği vitaminler ve madde bileşenleri yönünden zengin bir gıdadır. Lahana da bol miktarda diyet lifi, protein, florlar, nisain, piroksen, riboflavin, ti âmin C ve K vitaminleri içerir. Sodyum ve potasyum açısından çok zengindir. Kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko gibi mineralleri içermektedir. Ortalama K vitamin ihtiyacının %91,7 ini içerir. C ve B vitaminini de bol miktarda bulundurur.

lahanain-faydalari

Lahana Sağlık Açısından Faydaları

  • Cilt ve saç sağlığı yönünden faydaları: Düzenli tüketimlerde cildin yaşlanmasını yavaşlatır, cilde berrak ve parlak bir görünüm sağlar ve cilt hücrelerinin sağlığına katkıda bulunur. Çeşitli cilt sorunları için hazırlanan lahana kürleri ile egzama, sedef, döküntü ve böcek ısırıklarının giderilmesinde yardımcı olarak bunlardan kaynaklı cilt hasarlarını düzeltmede katkı sağlar. Cilt sağlığına çok etkisi olan lahana faydaları içinde saç sağlığında da önemli bir yere sahiptir.
  • Kansere karşı faydaları: İçerdiği zengin minerallerle kanser hücrelerinin yayılmasını ve diğer hücrelere zarar vermesini önler.
  • Bağışıklık Sistemine Faydaları: İçinde bulunan çok miktarda C vitamini ile bağışıklığı güçlendirerek serbest dolaşan radikalleri engeller.

lahana-zayiflatirmi

  • Enfeksiyon hastalıklarına karşı Faydaları: Aminoasitlerle iltihap hastalıklarını ortadan kaldırarak bulaşmasını önler.
  • Göz sağlığına Faydaları: içinde bulunan beta karaten minerali ile gözlerde bulunan makul dejerasyon rahatsızlığına yakalanmasını önler.
  • Alzheimer Riskini Azaltır: Lahana faydaları içinde önemli bir yere sahip olan Alzheimer düzenli tüketimlerde azalmasına etki eder. Zihinsel rahatsızlıkları önler.
  • Kilo vermeyi kolaylaştırır: hazırlanan pürler veya suyu ile yapılan diyetlerin kullanılması ile kilo vermede ve yağların yakılmasında yardımcı olur.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Lahana Nelere İyi Gelir, Faydaları Ve Besin Değerleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık