Labada Şifalı Bitkisinin Faydaları

Resim bulunamadı

Labada içinde toplamda iki yüz kadar bir yıllık, iki yıllık ile çok yıllık bitki çeşidini barındıran bir bitkidir. Tadı ekşi olmayan türlerinin yaprakları daha çok sarma yapılarak kullanılmaktadır. Halk arasında efelek, evelik olarak anılan bitkinin ekşi olanlarına ise kuzu kuşağı denmektedir. Daha fazla kuzey yarım kürede yetişmesine rağmen, her yerde rastlanabilir. Bunların bir kısmı zararlı olan türler, bir kısmı ise yaprakları yenilen faydalı türlerdir. Kelebeklerin larvaları tarafından fazlaca tüketilen bir besindir. 

 

 

Labada şifalı bitkisinin faydaları nelerdir?

Labada bitkisinin yaprakları ve kökü ilaç yapımında etkin olarak kullanılmaktadır. Bitki doğal bir kan temizleyici olarak bilinir.kanda bulunan zararlı toksinlerin temizlenmesinde, kan değerlerinin düzenlenmesinde aktif olarak kullanılan bir bitkidir.  Labada köklerinde reçine, şeker, antrakinon ve nişasta barındırır. Yapraklarında ise C vitamini, demir ve fosfor oldukça fazla bulunur. Köklerinde bulunan şeker ve nişasta, diğer ürünlerde bulunan şeker gibi insanlara zarar vermeyip, sağlık açısından oldukça faydalıdır.  Bitkinin kabızlığı önleyici, bağırsakları temizleyici etkisi vardır. Sindirim sisteminin, kendi özü sayesinde hızlandırp boşaltım sistemine de aynı şekilde hızlandırıcı ve düzenleyici etkiler sağlamaktadır. İştah açıcı ve mideyi güçlendirici özellikleri de bulunmaktadır. Hemoroid hastalarında olan ağır şikâyetlerin dindirilmesinde labada bitkisinden faydalanılır. Emziren kadınlarda anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.

 

 

Ayrıca kadınların adet ağrılarında ve adet düzensizliklerinde faydası bulunmaktadır. Bunlar labada bitkisinin sindirim sistemine yaptığı faydalar olarak görülebilir. Bunun yanı sıra dermatolojik hastalıklarda da labada şifalı bitkisi kullanılmaktadır. Bitkiyi doğal bir şifa kaynağı olarak görmek gerekir. Bundan dolayı hayatımızın her yönünde alternatif tıp ürünü olarak bu bitki karşımıza çıkmaktadır. Labada bitkisinin yapraklarıyla hazırlanacak lapanın romatizma ağrılarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Bu nedenle romatizma hastaları bu bitkiyi kullanarak, ağrılarından kurtulabilir. Ayrıca labada haricen kullanıldığında deri ülserini iyileştirici, egzama rahatsızlığını giderici etkiler yapar. Labada bitkisinin çayı kanı temizlemeye ve vücudu güçlendirmeye yarar. Labada çayı kaynatılmadan, sadece sıcak suda demlenerek içilmelidir. Labada şifalı bitkisi çayını midesi bozulan kişilerin ılık olarak günde iki kez içmesi tavsiye edilir. Vücutta oluşan kaşıntıların giderilmesinde oldukça etkilidir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Labada Şifalı Bitkisinin Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık