Kuzu Kulağı nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kuzu Kulağı nedir ve Faydaları Nelerdir?

KUZU KULAĞI NEDİR? (BOTANİK BİLGİSİ)

Ekşilik, Ebemekşisi, Ekşimik, Rumex Acetosa, Turşuotu gibi isimler ile de anılan kuzu kulağı bitkisi, çok yıllık otumsu olan bitkilerdendir. 60 satim’e kadar boyu uzayabilir. Gövde yapsı; kabarık, çizgili ve yeşil tonlarında rengi olan bir gövdeye sahiptir. Ok ucu biçimindeki yapraklarında tüy bitmez. Yaz aylarında kırmızıya çalan renklerinde çiçekleri açar ve bu çiçekleri kopardığımızda tanımını okuduğumuz yapraklar biter. Çiçeklerinden ise koyu kahverengi renginde, parlak halde ufak tefek tohumları oluşur. Kuzu kulağının iki çeşit çoğalma yöntemi vardır: biricisi tohumlarını toprağa ekerek olan çoğaltma yöntemi; ikincisi ise kökleri bölünerek olan çoğalma şeklidir.

 

KUZU KULAĞI ÜLKEMİZDE NERELERDE YETİŞİR?

Kuzu kulağı, ülkemizde anadolu bölgelerinin hemen hemen her yerinde (kalkerli topraklar dışında) yetişir. Fakat yetiştiği yerin gölgelik ve menli olması gerekmektedir.

 

KUZU KULAĞI’nın BİLİNEN BİLEŞİMİ NEDİR?

Kuzu kulağının, ekşi tadında olan yaprakları A,C ve E vitaminleri bakımında zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca potasyum bakımından da zengindir. Kuzu kulağının körpe yaprakları, salatalarda yada pişirilerek (ıspanak gibi) sebze yemeği olarak tüketilebilir.

 

KUZU KULAĞI’nın BİLİNEN FAYDALARI NELERDİR?

Böbrekleri çalıştırıcı etkiye sahiptir.

İskorbit hastalığının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. (C vitamini yönünden zengin olduğundan dolayı böyle bir amaçla kullanılır.)

Bedeni güçlendiren tonik olarak kullanılabilir.

Yekten müsil etkisi yaratır.

 

KUZU KULAĞI NASIL KULLANILIR?

Aynı ıspanak gibi pişirilerek sebze yemeği olarak veya taze toplanmış yaprakları salata da kullanarak veya taze yaprakları yıkayıp kıtır kıtır yiyerek kullanılabilir.

 

KUZU KULAĞININ KÖKÜNÜN BİLİNEN FAYDALARI NELERDİR?

Safra söktürücü etkiye sahiptir.

Antrakinon içerdiği için müshil edici etkiye sahiptir. (Kuzu kulağı yaprağının hafif müshil edici etkisi de zaten buradan gelmektedir.)

 

 

Safra Kökü’nün Kullanım Şekli:

Yaklaşık olarak 1 litre miktarındaki kaynamaya yakın haldeki suya 30 – 50 gram civarımdaki ayıklanmış temiz kuzu kulağı kökleri atılır ve 10 – 20 dakika civarında yavaş yavaş kaynatılır, bu şekilde temin edilen çay, günde birkaç kez bir su bardağı miktarında içilebilir.

 

DİKKAT DİKKAT! : 

Romatizma hastalığına haiz olan kişiler, gut hastalığına tutulmuş kimseler ve böbreklerinden rahatsız olanlar asla kuzu kulağı bitkisini tüketmemelidirler.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kuzu Kulağı nedir ve Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık