Kusma ve Rahatlama Yöntemleri

Resim bulunamadı

Midemizi rahatlatmak amacıyla vücudumuzun geliştirmiş olduğu savunma mekanizması kusma olarak ifade edilir. Midemizde sindirilemeyen bazı sıvılar ağız yolu ile birlikte dışarı atıldığı için kusma olarak ifade edilir. Midemizi rahatlatan bir refleks olduğu için midemizde meydana gelen sindirilemeyen besinler bu şekilde dışarıya atılır. Kusmak sadece bazı sebeplere bağlı olarak bazı zamanlarda meydana geldiği gibi kronikleşen bir hastalık gibi sürekli olarak meydana gelmektedir. Bunun sebeplerini detaylı olarak araştırmak gerekebilir.

 

Mide Bulantısının Sebepleri

Mide bulantısının sebeplerini araştırarak tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Mide bulantısının çeşitli sebepleri bulunabilir. Ancak bazı durumlarda mide bulantısı küçük sindirim problemlerine ya da basit hastalıkların habercisi olarak ifade edilirken bazı durumlarda ise ciddi sorunların habercisi olarak ifade edilebilir. Mide bulantısı gastrit gibi mide hastalıklarının habercisi olabilir. Sürekli olarak gelişen mide bulantısı şikayetleri mide ile alakalı bir hastalık olabileceği gibi psikolojik olarak gelişen bir tepkimede olabilir.

 

 

Mide Bulantısını Rahatlatmanın Yöntemleri

Tuzlu besinler mide bulantısını bastırarak ortadan kaldıracaktır. Mide bulantısını rahatlatmanın en bilinen yöntemi nane limondur. Nane mideyi ferahlatacağı için kusma hissini kısa süre içerisinde ortadan kaldıracaktır. Zencefil ve bal ikilisini deneyerek kusma hissinin kısa süre içerisinde bastırılacağını görebilirsiniz. Bal ve zencefil ikilisi sertleşmiş ve kasılmış olan midenin yumuşayarak kasılmalar yaşamasını engelleyecektir. Limon ve tuz ikilisini deneyerek yine mide bulantıları yaşayan hasta bir mideyi rahatlattığını yakından görebilirsiniz. Eğer bir şey yiyip içecek durumunda değilseniz öncelikli olarak sirkeli suya batırılmış ılık bir bezi midenizin üzerine bastırarak tutmanız gerekir. Bu midenin kısa süre içerisinde rahatlamasını sağlayacaktır. Bez soğudukça sürekli olarak değiştirmeli ve kusma hissinin kaybolduğunu görene kadar bu işlem sürekli olarak tekrarlanmalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. muratbozdemir54 diyor ki:

    sırtüstü olduğunda kusma durumunda bogulma, yüzüstü ve sol yana yattiginda kalp yeterli kasilmaz durma tehlikesi vardir

  2. paletinguncesi diyor ki:

    Miğde bulantısı ishal VE kusma salgını var! Aman dikkat? ?

Yorum Yaz

Yukarı Çık