Kuş Gribi Belirtileri ve Korunma Yolları

Resim bulunamadı

Kuş gribi özellikle kanatlı hayvanların hastalanmasına neden olduktan sonra kendilerinde mevcut olan hastalığın insanlara da geçmesine sebep olan virüslerle bulaşan bir hastalıktır. İnsanlara bulaşma bu hastalığın bulunduğu canlı ya da ölü hayvanlarla temas yoluyla olur. Çevreden bulaşma ise hasta hayvanların burun ve boğaz salgılarına, gözyaşına ya da dışkılarına bulaşmakla, bu salgıların bulaştığı eşyalarla temasla ve bu hastalığa enfekte olan tozları solumakla bulaşır. Kuş gribi belirtileri normal olarak grip belirtileri ile hemen hemen aynıdır.

 

 

Kuş gribi belirtileri nedir?

Kuş gribi görüldüğünde akciğer tutulmasına ve alt solunum yollarını tutmasına bağlı olarak solunum yetmezliği, zatürre görüldüğü gibi diğer organların etkilenmesi görülebilir. Kuş gribi bulaştıktan sonra 3-10 gün süren kuluçka devresi geçirilir. Bundan sonra öksürük, ateş, yaygın kas ağrısı, boğaz ağrısı ve solunum güçlüğü belirtilerine karın ağrısı ve ishal eklenerek hastalık yaşanmaya başlar. Hastaların bu belirtileri yaşaması halinde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurması önerilir. Kuş gribi hayvanlardan direkt olarak geçmesi çok zor bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Ancak hayvanlarla direkt temasta bulunan kişilerde az sayıda olsa da görülen bir durumdur. Genellikle ani olarak başlayan en az 38,5 derece ateşle seyreden grip belirtileri ihmal edilmemelidir. Kişilerin trombosit sayısının yirmi binin altına düşmesi halinde kanama riski olabilir.

 

Kuş gribi tedavisi ve korunma yolları

Hastalıktan korunmak için öncelikle kuş gribi tehlikesi olabilecek ortamlardan uzak kalmalı, vücudun bağışıklığının kuvvetlenmesi için sağlık ve beslenme konusunda özenli olunmalıdır. Tüm bu önlemler alındıktan sonra özellikle hastalığın başlarında, tanı konulduktan sonra etkili olacak bazı ilaçlar bulunmaktadır. Hastalara bunların yanında belirtileri hafifletecek, destekleyici tedaviler uygulanır. Kuş gribinden korunma sağlayacak aşı çalışmaları yapılmaktadır. Grip için korunma sağlayan diğer aşıların kuş gribinde bir etkisi bulunmamaktadır. Grip ile kuş gribi hastalığı, karıştırıldığında uygulanan tedavi, hastalıkların tedavisi yerine daha da ilerlemesine sebep olacaktır. Bu nedenle grip gibi ortaya çıkan belirtilerin ihmal edilmeden tedavisinin yapılması sağlanmalıdır. Özellikle hayvan çiftliklerinde çalışan kişiler kendilerini iyi korumalıdır.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kuş Gribi Belirtileri ve Korunma Yolları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık