Kürek Kemiği Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kürek Kemiği Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kürek kemiği, yani diğer bir adıyla omuz kemiği, göğüs kafesinin arka kısmında bulunmaktadır. Kolun gövdeye bitiştiği kemik ile omuz üstü köprücük kemiğinin birleştiği noktada bulunur. Yassı bir kemiktir.  Kürek kemiğinin ağrısı ise, sıkça rastlanan bir durumdur.

Omuz kapanı gibi çeşitli isimlerle de aynı anlama gelmektedir. Kola giden damar ve sinirlerin; boyun, omuz ve göğüs kafesinin bazı durumlarda yapı arasından geçerken baskıya uğraması ile meydana gelmektedir. Ve bu baskı ile kol, omuz, boyun ve sırt bölgesinde ağrı ve uyuşmalar ile kendini gösterebilir. Bazen de kolda şişkinlik ve morarma ile de dışa vurur. Tabi bu durum damar ve sinirlerin sıkışmasına göre değişik reaksiyonlar göstermektedir.

KÜREK KEMİĞİ AĞRISI NEDEN OLUR?

Kürek ağrısının nedenlerine bakıldığı zaman birçok neden ile karşılaşmak mümkündür. Bazen kalıtsal hastalıklar sebebiyle bazen de hayatımızın bize getirdiklerinden dolayı bu durum baş gösterebilir.

Nedenleri arasında özellikle çalışma yaşantınızda sürekli olarak sabit ve oturarak işlerinizi yürütmeniz en büyük etken olarak görülmektedir. Yeteri kadar hareket sağlanamadıkça, bu sağlık sorunu söz konusu olabilecektir.  Kişinin günlük yaşantısında hareketsiz kalması, aynı pozisyonda kalması ve buna rağmen egzersizlere zaman ayırmaması etkendir.

Uzun süre kolları yukarıda olacak şekilde çalışma hayatında olan kişilerde görülebilecek en belirgin sağlık sorunlarından bir tanesidir. Omuzların aşağı düşerek köprücük kemiğinin üzerine yapmış olduğu baskıyla kaburga kemiğini daraltır.

KÜREK KEMİĞİ AĞRISI NASIL GEÇER?

Kürek ağrısının belirtileri ortaya çıktığı vakitten itibaren, bu ağrının geçebilmesi için, öncelikle rahatsızlığa yol açan nedenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Daha sonrasında ise uzun süre aynı pozisyonda çalışmanın önlenmesi ve buna bağlı olarak da oturduğunuz süre içerisinde çeşitli egzersizleri yapmak fayda sağlayacaktır. Ağrı durumunun fazla olduğu kolunuz ile ağırlık taşımamaya dikkat etmek lazım. Evde kolay ve basit bir şekilde yapacağınız egzersizlerle de bu ağrı durumunu azaltabilmek mümkündür.

Eğer tüm bu yaşantınızda sağlık sorunu yaşamanıza sebep olacak eylemleri ortadan kaldırdıktan sonra ağrınız devam ediyorsa, uzman bir doktora başvurmanız ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra doktor yardımı almanız fayda sağlayacaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. istanbultekdenh diyor ki:

    Sırtta ya da kürek kemiği arasında ağrılarda kalp krizi riski de göz önünde bulundurulmalıdır.

Yorum Yaz

Yukarı Çık