Kulunç Ağrısı Geçirme Yöntemleri

20 Mayıs 2014
Resim bulunamadı

Her iki kürek kemiği ile omuz başlarının arasındaki bölgeye yani sırtın üst kısmına halk arasında kulunç denmektedir. Kulunç ağrısı denilince de akla gelen kas ve kasları saran zar yapısının ağrı yapmasıdır. Tıp dilinde de halk bilgisinde de kulunç ağrısı bu şekildedir.

 

Kulunç ağrısı genelde…

Kulunç ağrısı her yaşta görülebilecek bir ağrıdır. Yaşlanmakla sıkı sıkıya bağı olmayan bir durumdur. Yukarıda da tarif ettiğimiz gibi sırtın üst kısmındaki kaslarda oluşan sorunlar olduğu için bu kasları doğru çalıştırmayan herkeste görülebilir kulunç ağrısı.  Meslek grubu olarak bakarsak da bilgisayar başı işlerde çalışanlarda, boya – badana işi ile meşgul olanlarda, hemşirelerde, kameramanlarda, memurlarda, sporcularda yani sırt kısmını kim daha çok kullanıyorsa o meslek gurubundaki insanlarda oldukça sık görülür. Ayrıca kulunç ağrısının cinsiyetle de alakası yoktur. Hem bayanlarda hem erkeklerde farklı derecedeki ağrılarla görülebilir. Hatta zamanla çocuklarda da görüldüğü bilinen kulunç ağrısı, dikkatli olunmadığı takdirde belde hareket yitikliği gibi durumlara neden olmaktadır.

 

 

Kulunç ağrısının tedavisi…

Oldukça fazla görülen bir hastalık olduğu için tedavisi de oldukça çeşitlidir. Bitkisel kürler, masaj, sıcak su kürleri, sıcak havlu, ilaçlarla kulunç tedavisi vardır. Bu tedavilere başlamadan önce kulunç ağrısının nedeni tespit edilirse daha kolay çözüme ulaşmak hedeflenmektedir. Halk arasında bilinen yöntemler ile tedavisi yapılmak istenirken büyük sakatlıklar ortaya çıkacağı için daha dikkatli olmak gerekmektedir.

 

 

Eğer mesleki bir durumdan kaynaklıysa…

Sırtınızı çok kullandığınız daha doğrusu sırtınızı kötü kullandığınız işleriniz varsa bu yüzden kulunç ağrısı çekiyorsanız ağrılara neden olan hareketleri ortadan kaldırmalı ya da daha çok hareket ederek bu sorunu en aza indirmelisiniz. Örneğin bilgisayar başında fazla çalışıyorsanız her yarım saate bir kalkıp hareket etmelisiniz. Egzersiz yapmalısınız. Günde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapmalısınız. En önemlisi soğuk ortamda durmamalısınız. Soğuk ve sıcak ortamlara geçişte kulunç ağrısının bir hayli arttığı da bilinen gerçeklerdendir.

 

Klimalı ortamda omuzları soğuktan korumak, kulunç ağrılarınızın büyük kısmını yok edecektir. Ayrıca akupunktur ve enjeksiyon yöntemleri de – elbette ki hekim gözetiminde –  kulunç ağrılarına çözümdür.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kulunç Ağrısı Geçirme Yöntemleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık