Kulaktan Kan Gelirse Ne Yapılır?

Resim bulunamadı

Sorusuyla bile tüyleri diken diken edecek bir durumdur çünkü kulaklarda kanama içten gerçekleşir. Ayrıca kulaklar, denge kanallarının bulunduğu organlarımızdır ki bu bakımdan oldukça önemlidir.

 

Kulak zarı çok incedir ve bu yüzden…

Kulakta, orta kulağa giderken kulak zarı bulunur. Kulak zarı, çekiç, örs ve üzengi adı verilen kulak kemiklerinin korunmasını sağladığı gibi kirlere karşı da bir duvardır. Nitekim bu bir zardır ve çok da incedir. Bu bakımdan kulak çöpüyle ya da kulağa yanlışlıkla gelen darbe ile zarar görebilir. Kulak kanamaları da zaten kulak zarına gelen zararlar nedeniyle oluşur.

 

Kulaktan her zaman kan gelmez…

Kulaktan her zaman kan gelmez. Şiddetli bir darbede, kulağa sokulan yabancı maddelerde ya da kafası çatlaklarında kan yerine omurilik sıvısı hatta bazen beyin sıvısı da gelebilir.

 

Kulaktan geldiği zaman…

Kulaktan kan gelmesi ciddi bir sorundur. Bu bakımdan kesinlikle en yakın hekime başvurulması gerekir ama elbette önce ilk yardım yapılmalıdır

 

Bir darbe sonucu kulaktan kan gelirse…

Bir darbe ile kulaktan kan gelirse o kişi derhal kavga ortamından uzaklaştırılır. Malum bir daha darbe almasıyla zedelenen kulak zarı patlayabilir. Bu durumda müdahale şansı da azalır ve kişi sağır kalabilir.

Kulağa alınan darbe ile sarsılan kulak, çınlamaya ve ağrıya neden olur. Yalnız kişi panikledikçe ağrısı artacağı için mümkün olduğunca soğukkanlı olması istenir.

 

 

Kulağa burun gibi davranmayın…

Halk arasındaki en büyük yanlış kulak kanamalarına burun kanaması muamelesi yaparak kulağa pamuk tampon yapmaktadır. Kanayan kulağa asla tampon yapılmaz. Gazlı steril bezle kulak silinir; eğer kan fazlaysa gazlı bez kulağı kapatacak şekilde sarılır.

 

Son olarak…

Son olarak kulağı kanayan kişi

 

  1. Baygınsa kanayan kulağının üstüne yatırılır
  2. Ayıksa sırt üstü yatırılır ve en kısa zamanda hekime kontrolüne götürülür.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kulaktan Kan Gelirse Ne Yapılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık