Kulak Tıkanıklığını Geçirmek İçin Ne Yapılır?

Kulak Tıkanıklığını Geçirmek İçin Ne Yapılır?

   KULAK TIKANIKLIĞINI GEÇİRME YÖNTEMLERİ

   “Kulağım tıkalı seni net duyamıyorum” “kulağım tıkandı su kaçtı herhalde” şeklinde nidalara sebep olan kulak tıkanıklığının birçok nedeni olabilir. Aralarındaki farkı anlamak için belirtiler arasındaki farkları iyi analiz etmek gerekir. Soğuk algınlığı kulak tıkama konusunda oldukça başarılıdır. Havuzda yâda banyoda kulağınıza su kaçtığında değişen ses atmosferinden bir şeylerin ters gittiğini anlayabilirsiniz. Çoğu kez “ne olacak canım geçer” diye ertelediğimiz ciddiye almadığımız kulak tıkanıklıklarının işitme kaybına kadar gidebilecek sonuçlar yaratması mümkündür. Bu yüzden dikkatli olmakta ve hekime danışmakta fayda var. Peki, kulak tıkanıklığını geçirme yöntemleri arasında en etkili olanları hangileridir? İşte birlikte bu soruya cevap arayacağız. Dilerseniz seçenekleri şöyle bir gözden geçirelim;

kulak-tikanikligini-gecirme-yollari

Kulak Tıkanıklığını Geçirme Yolları

   Yutkunun ve esneyin

Yutkunma ve esneme eylemleri östaki borusunun işlevsel niteliğine olumlu tesir eder. Bu faaliyetler kulak tıkanıklığını bertaraf etme yolunda olumlu adımlardır.

   Sakız çiğneyin

Kulak tıkanıklığının giderilmesinde etkili yöntemlerden biride sakız çiğnemektir. Sonuç verme olasılığı oldukça yüksektir.

kulak-tikanikligini-gecirmek

   Ağzınızı ve burnunuzu kapatıp derin nefes alın

Ağzınızı ve burnunuzu kapatıp derin nefes alarak kulaklarınızı açılmaya zorlayabilirsiniz.

   Bol bol su için

Bol su içmeniz kulağınızda biriken mukusun dağılmasını sağlayarak kulağınızın tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur.

kulak-tikanikligi

   Buhar soluyun

Buhar solumanız burun ve kulak geçişini açar. Banyoda kapı kapalıyken yaptığınız banyo sırasında soluduğunuz buhar kulak tıkanıklığınıza iyi gelecektir.

   Yerçekiminin faydaları

Tıkalı kulağınızın üstüne yatmanız yerçekiminin kulağınızdaki sıvıyı çekip tıkanıklığı açmasını sağlayabilir.

Kulak tıkanıklığını geçirmek için ne yapılabilir” sorusuna bir başka çarede tabi ki ilaç kullanımıdır. Bu durumda doktora danışmanızda fayda vardır. Kulak tıkanıklığınız uzun süre devam ederse bu başka olumsuzlukların habercisi olabilir. İhmal etmemek gerekir. Trafiğin ve kulağınızın tıkalı olmadığı ferah günler geçirmeniz dileği ile.   

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kulak Tıkanıklığını Geçirmek İçin Ne Yapılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık