Kulak çınlaması neden olur? Belirtileri nelerdir?

Resim bulunamadı

Halk arasında genellikle biri tarafından anıldığı zaman oluştuğu düşünülen kulak çınlamaları aslında tıp literatüründe tinnitus olarak adlandırılmaktadır. Her ne kadar ağrısız, şiddetsiz ve önemsiz olarak düşünülse de aslında birtakım hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Kulak çınlamasının nedenleri nelerdir?

  • İç kulakta hücrelerin zarar görmesi,
  • Kulak içinde kir,
  • Meniere Hastalığı,
  • Anemi,
  • Kulak kemiğinde olan değişimler,
  • Kulağa etki eden hastalıklardır.

İç kulakta hücrelerin zarar görmesi kulak çınlamasını nasıl neden olur?

İç kulak içinde ince tüyler vardır ve bu tüyler ses dalgalarına göre hareket etmektedir.  Duyulan sesleri, beynin ses olarak algılaması için elektrik sinyalleri yaymaya başlamak için harekete geçerler.  Kulak içindeki tüyler zarar görmüşse, elektrik sinyali rasgele olur ve bu da çınlamalara neden olur.

 

Kulak içinde oluşan kir kulak çınlamasına nasıl neden olur?

Kirlerin tutulması ve bakterilerin büyümesini yavaşlatmak için kulak salgısı adlı bir sıvı salgılanır. Eğer bu kirler ve bakteriler doğal şekillerle atılmayacak kadar çok birikmişse kulakta çınlamaya ve ağrılara neden olabilir.

 

Meniere Hastalığı kulak çınlamasına nasıl neden olur?

Kulak içindeki sıvı basıncının anormal olması sebebiyle oluşan hastalığa Meniere Hastalığı denmektedir. Bu hastalık zamanla çınlamalara neden olmaktadır.

Anemi Hastalığı kulak çınlamasına nasıl neden olur?

Anemi bilindiği üzere bir kan hastalığıdır. Eğer kırmızı kan hücreleri az olursa kanda incelmeler yaşanır ve daha hızlı akar. Bu da bir süre sonra çınlamalara dönüşmektedir.

Kulak kemiğinde olan değişimler kulak çınlamasına nasıl neden olur?

Orta kulak içinde bulunan kemiklerin eklemlerinin sertleşmesi zamanla işitme kayıplarının görülmesine sebep olmaktadır. Görülen işitme kayıpları kulak çınlamasının bir nedeni olarak kabul edilmektedir.

Kulağa etki eden hastalıklar kulak çınlamasına nasıl neden olur?

Sinüzit, alerji, nezle ve orta kulak iltihabı gibi kulağa etki eden hastalıklar, oluşturduğu enfeksiyonlar sebebiyle çınlamalara neden olmaktadır. Kulak zarında bulunan tabakanın zarar görmesiyle ve enfeksiyonların orada bir katman oluşturmasıyla birlikte kulakta farklı frekanslar oluşarak kulak çınlamasına sebep olmaktadır.

 

 

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kulak çınlaması neden olur? Belirtileri nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık