Kulak Akıntısının Sebepleri ve Tedavisi

Kulak Akıntısının Sebepleri ve Tedavisi

Kulak içinden gelen herhangi bir sıvı, kulak akıntısı olarak ifade edilir.

Kulak akıntısına neden olan yaygın nedenler nelerdir?

Çoğu durumda, kulak akıntısı sadece vücudun doğal bir mekanizmasıdır. Kulak kiri olarak bilinen bu akıntı tamamen doğaldır. Akıntıya neden olan diğer koşullar enfeksiyon veya yaralanma olabilir.

1) Kulak Enfeksiyonu

Kulak akıntısının en sık rastlanan sebeplerinden bir tanesidir. Bakteri ya da virüslerin orta kulak içine bulaşması durumunda kulak enfeksiyonu meydana gelir.

2) Travma

Kulak kanalına bir travmanın gelmesi de akıntıya sebebiyet vermektedir. Kulak temizliği yaparken kullanılan kulak çubuğunun veya başka bir nesnenin çok derine itilmesi o bölgede enfeksiyona neden olabilir.

3) Yüzücü Kulağı

Otitis eksterna veya yüzücü kulağı şeklinde adlandırılan durum, kulak kanalının bakteri ya da mantar ile enfekte olması halinde kendini gösterir. Çoğunlukla su içinde uzun bir zaman geçirmek ve bu durumun da kulak içerisinde çok fazla neme yol açarak kulak kanalının duvarlarında bozulmaların meydana gelmesine neden olur. Oluşan bu bozulma bakteri ya da mantarların daha kolay girmesini sağlayarak enfeksiyona yol açar.

Kulak Akıntısının Tedavisi Nasıldır?

Kulak akıntısı için uygulanan tedavi, ortaya çıkma nedenine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı vakalarda, hastanın durumu için herhangi bir tıbbi tedaviye gerek dahi duyulmayabilir.


Uygulanmakta olan bekle ve gör yaklaşımı sayesinde meydana gelen kulak akıntılarının tedavi sürecine başlanabilir. Oluşan bir kulak enfeksiyonunun gözlenen bulguları çoğu kez ilk 1-2 hafta içerisinde yavaş yavaş temizlenmeye başlar. Kulak damlası ve ağrı kesici ilaçlar, kendini gösteren herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık ile başa çıkmak amacıyla reçete edilebilir. Eğer çocuğunuz 6 ayının altındaysa veya  ateşi 39 dereceden yüksekse  hekiminiz tedavi için bir antibiyotik verebilir.

Yaşanan kulak travma durumları genel olarak tedaviye gerek duyulmadan iyileşir. Eğer kulak zarında bir yırtılma söz konusu ise doğal olarak iyileşme mümkün olmayıp, belki bir yama hasar gören bölgeye uygulanabilir. Uygulanan bu yama, kulak zarında meydana gelen deliği kapalı tutmak üzere tasarlanmış olup, işe yaramaması halinde hekiminiz cerrahi yöntem uygulayarak kendi derinizden bir parça almak suretiyle kulağınızı bu şekilde tamir edebilir. Yüzücü kulağı, enfeksiyonun daha fazla yayılmasına engel olmak için bir hekim tarafından tedavi edilmelidir. Tipik olarak, hekiminiz size 1 hafta süre ile kullanacağınız kulak damlası şeklinde bir antibiyotik reçete edecektir. Önemli bir durumun oluşması halinde, oral antibiyotiklere de ihtiyaç duyulabilir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kulak Akıntısının Sebepleri ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık