Kulağa Su Kaçması Durumunda İlk Yardım

Resim bulunamadı

Özellikle yaz aylarında serinlemek için en çok kullandığımız yöntemlerden biri havuza ve denize girmektir. Bu sırada kulağa kaçan su en çok rahatsız edici durumlardan biridir. Her sağlık sorununun ilk yardımı olduğu gibi kulağa su kaçması durumunda ilk yardım seçenekleri de mevcuttur.

Kulağa deniz suyu kaçarsa ne olur?

Kulağa kaçan suyu eğer bir deniz suyu ise korkmanıza ve endişelenmenize gerek yoktur. Deniz suyunun doğal ve temiz oluşu kulağınıza gelecek zararı en az miktara indirmektedir. Tabii fazla miktarda tuza sahip değilse…

 

Kulağa deniz suyu kaçarsa ne yapılmalıdır?

Deniz suyunun kaçmış olduğu kulağınızı pamuklu bir kulak çubuğu yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bunun haricinde su kaçan kulağınızı alta gelecek şekilde ayarlayıp tek ayak üzerinde zıplayabilirsiniz.

Kulağa havuz suyu kaçarsa ne olur?

Deniz suyunun aksine kulağa havuz suyunun kaçması kulak için zarar verici nitelikler taşıyabilir. Havuz suyunda bulunan klor kimyasal bileşenlerden oluştuğu ve kulak içindeki sıvılarla tepkimeye girdiği için istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

 

Kulağa havuz suyu kaçarsa ne yapılmalıdır?

Kulağa havuz suyunun kaçması durumunda;

  • Tek ayak üzerinde zıplama,
  • Düşük ısılı saç kurutma makinesi ile kurutma,
  • Pamuklu bir kulak çubuğu yardımı ile temizleme,
  • Antiseptik kulak damlaları kullanmak etkili olacaktır. Kulağınıza kaan suyun boşaltılması, sizlerde bir an için baş dönmesi hissi oluşturabilir. Beyin bölgesinde basıncın anlık olarak değişmesinden kaynaklı bu durum; kısa sürecektir. Baş dönmesi anında oturup biraz dinlenmeniz yeterli olacaktır.

Kulağa su kaçması durumunda doktora başvurmak gerekir mi?

Kulağa su kaçması durumunda ilk yardım seçeneklerini uyguladıktan sonra hâlâ geçmedi ve içiniz rahat etmiyorsa doktora başvurmakta fayda vardır.

 

Kulağa su kaçmaması için alınabilecek önlemler nelerdir?

Havuza, denize veya duşa girerken kulağa su kaçırmamak için tampon şeklinde olan kulak pamukları veya çeşitli kulaklıklar takmanız yeterli olacaktır.

 

Tampon pamukları ve kulaklarını nereden bulabilirsiniz?

Hemen hemen bütün eczanelerde bulunan tampon şeklinde olan pamuklar ve çeşitli spor mağazalarında bulabileceğiniz kulaklıklar işinize yarayacaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kulağa Su Kaçması Durumunda İlk Yardım Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık