Kron Hastalığının Ayrıntıları ve Tedavisi

Resim bulunamadı

Kron bir bağırsak hastalığıdır. Ağızdan makata kadar herhangi bir bölgede ortaya çıkabilir. Yani hastalığın tam olarak oluştuğu bir yer yoktur. Fakat genellikle ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği yeri etkiler. Bu bölgeye ileoçekal bölge adı verilir.

Hastalık sosyoekonomik olarak zayıf gruplarda ve kırsal kesimlerde yaşayanlarda daha fazla görülmektedir. Bulaşıcı ve genetik bir hastalık değildir. Hastalığın nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. Sigara içmek, romatizmal ilaçlar ve aspirin kullanmak hastalığın alevlenmesine neden olmaktadır.

Hastanın şikayetleri hastalığın görüldüğü yere göre değişmektedir. Fakat genellikle ince ve kalın bağırsak, mide, yemek borusu, makat gibi organları etkilemektedir.

Sindirim kanalının iç yüzeyini örten tabakada iltihaplanma nedeniyle şişme, kanama gibi değişiklikler olmaktadır ve bağırsağın tüm katlarını etkilemektedir.

Kron hastaları kendi vücutlarını her gün takip ederek kendilerine iyi gelecek bir beslenme listesi hazırlamalıdırlar. Bağırsak hareketlerini takip ederek zaman zaman yemekle ilgili listelerinde değişiklikler yapmalıdırlar. Karınlarını daha çok ağrıtacak, ishallerini arttıracak besinleri belirleyip bu besinlerden uzak durmalıdırlar.

 

Hastalığın Tedavisi

Tedavisi uzun süren bir hastalıktır. Aslında tam bir tedavisi bile yoktur. Sadece hastanın şikayetlerini azaltmak için uğraşılır.Hastalık genellikle ağızdan alınan ilaçlarla ve makattan verilen lavmanlarla tedavi edilmeye çalışılır.Fakat daha şiddetli durumlarda damardan verilen ilaçlarla ve cerrahi müdahale ile de tedavi sürdürülür. Hastalık tedavi edildiği düşünüldüğünde bile kendini gizleyip zaman zaman alevlenip tekrar nükseder. Hastalığa destek tedavi amaçlı olarak hastanın beslenmesi düzenlenir, sağlıklı gıdalar tüketmesi sağlanır, az ve sık yemek yemesi, yeterli uyku ve stressiz bir yaşam önerilir. Ayrıca sigara ve alkolden de uzak durulması gerekmektedir.

Hastalığın şiddetlendiği durumlarda ilaç tedavisine ek olarak bağırsakları istirahate almak gerekmektedir. Bu durumda tedavi hastanede yatarken yapılmalıdır. Beslenme bozukluğu giderilince kanama da önlenebilir.

Hastanın ilaç tedavisine yanıt vermemesi, bağırsakta engellenemeyen kanamaların olması, kalın bağırsağın aniden genişlemesi genellikle hastaların yüzde 75 ‘inde cerrahi müdahale ile sonuçlanır. Hastalığın gelişimi sırasında kolon kanseri riski artmaktadır.

 

Hastalığın Belirtileri Nelerdir

  • Karın ağrısı,
  • İshal, kansızlık,
  • Renk solgunluğu,
  • Bazı hastalarda makatta şişlik ve yara,
  • Bağırsak tıkanıklığı ve kabızlık. 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kron Hastalığının Ayrıntıları ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık