Konuşurken Sesi Doğru Kullanma ve Kolay Konuşma Yöntemleri

19 Ağustos 2014
Konuşurken Sesi Doğru Kullanma ve Kolay Konuşma Yöntemleri

Konuşmak insanın en önemli özelliği olabilir. Çünkü doğa üzerinde tek konuşabilen canlı olan bizlerin anlaşma ve iletişim kurma açısından en önemli özelliğidir. İnsan konuşamasaydı düşünme yeteneği ile dünyayı inşa edemezdi çünkü iletişim olmayacaktı ve iletişim olmayan bir dünyada gelişimin de imkanı olmazdı. Bu sebeple konuşmak dediğimiz şeyin çok önemli bir şey olduğunu söylemek yanlış olmaz. Eğer konuşamıyor olsaydık aslında insan dediğimiz canlıdan bile söz edemiyor olurduk. Dünya üzerinde ne bilim olurdu, ne de sanat dolayısıyla dünya dediğimiz yer de bu şekilde bir yer olmazdı. Bu sebepten hareketle konuşmak dediğimiz şey basit gibi gözükse de çok önemli bir durumdur.

Ses ile etkili olmak…

Bu noktada insanlar ile iletişim kurarken sesimizin ve konuşma şeklimizin onları etkilemek adına çok önemli birer araç olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ses tonumuz, vücut dilimiz ve anlattığımız şey kesinlikle bir bütünün parçasıdır. Tüm bütünün bir değer kazanması için bu parçaların da çok güzel bir şekilde kombin edilmesi gerekecektir. Yanlış ve yetersiz kombinasyonlar her zaman yetersiz sonucu beraberinde getirecektir. İnsanların iletişim konusunda çok üzerine düştükleri bu konuşurken sesi doğru kullanma ve kolay konuşma yöntemleri insan ilişkilerinde inanılmaz önemli bir yer tutmaktadır. Bu yöntemler o kadar önemlidir ki insanlar bu yöntemleri öğrenmek için kurslara dahi gitmektedir.

Vücut dili de ses tonu ile birlikte insanları etkilemek üzerine üstünde çalışılması gereken bir konudur. Doğru kullanılan bir ses tonu, doğru bir konuşma tekniği ve doğru bir vücut dili kombinasyonu ile birlikte etkileyemeyeceğiniz birisi yoktur. Bu işleri doğru yaparak işinizde de başarılı olabilirsiniz. Bir çok lider bu konuda eğitim alarak insanları etkisi altına almak için gerekli eğitimleri çok önceden almıştır. Bu önlemler dahilinde ve eğitimlerin sonucunda ders alan kişi harcadığı zaman ve paradan çok daha değerli zamanlara ve ekonomik anlamda bu işin geri dönüşüne sahip olacaktır. Çünkü özellikle tv endüstrisinde kullanılan bu özelliklerin artık hemen hemen her sektörde istendiği belirtiliyor.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Konuşurken Sesi Doğru Kullanma ve Kolay Konuşma Yöntemleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. huastuanift diyor ki:

    Babamın sesi öyle bir kısılmış ki konuşurken dijital bir ses çıkarıyor. Evde babam değil hologramı var gibi

Yorum Yaz

Yukarı Çık