Konjonktivit Tedavi Yöntemleri

Konjonktivit Tedavi Yöntemleri

Konjonktivit Ve Tedavisi

            Konjonktivit gözde kaşıntı, batma, yanma, çapaklanma, sulanma, ışığa karşı hassasiyet, geçici görme bozuklukları ve göz kapağında şişme ile kendini gösteren alerjik bir göz hastalığıdır. Bazı vakalarda gözdeki şikâyetlere burun tıkanıklığı ve hapşırma gibi alerjik rinit semptomları da eklenebilir. Çocukluk yıllarından itibaren görülebilen hastalık alerjik göz hastalıkları içinde en yaygın olanıdır.

Konjonktivitte Medikal Tedavi

            Konjonktivitte medikal tedavi alerjen maddenin tespiti ile başlar ve tespit edilen alerjenin hastanın yaşamından mümkün olduğunca uzaklaştırılması hem tedavi sürecini kolaylaştırır, hem de hastalığın tekrar etme riskini azaltır. Ayrıca tedavi antihistaminik ilaçların kullanımı ile desteklenir. Suni gözyaşı kullanılarak gözün temizlenmesi de hastada şikâyetlerin azalmasını sağlayan bir yöntemdir. Ayrıca tedavide damarların büzülmesini sağlayan ilaçlar, alerjilerin tedavisinde kullanılan kortizonlu ilaçlar ve iltihap gidericiler de kullanılır.

konjonktivit-nedir

Konjonktivitin Doğal Yollarla Tedavisi

            Evde alınacak önlemlerin en başında yanma ve kaşıntı hissinin azaltılarak hastanın rahatlamasını sağlamak için buz ile kompres yapılması gelir.  Buz kompresi damarların büzüşmesine yardımcı olacağından kızarıklığın azalmasını da sağlar. Ayrıca hastanın güneş ışığından korunması da faydalıdır. Öte yandan borik asit, çay ya da papatya çayı ile yapılacak kompresler bu maddelerin mikrop öldürücü ve antioksidan içeriklerinden dolayı faydalı olacaktır. Ancak bu noktada sıcak kompreslerden kaçınmanız gerekir, çünkü sıcak ortamlar mikrop ve bakterilerin üremesine daha elverişlidir. Kompreslerin kanatılıp soğutulmuş suyla yapılması da suda olabilecek mikropları öldürmek açısından önemlidir.

goz-sagligi

Konjonktivitten Korunma

Kızarık göz veya pembe göz olarak da bilinen konjonktivit tedavisi kadar korunma yolları konusunda da dikkatli olması gereken bir hastalıktır. Bulaşıcı olabileceğinden hastanın havlu gibi şahsi eşyalarının başkaları tarafından kullanılmaması sağlanmalıdır. Aşırı rüzgârlı günlerde gözler gözlükle korunmalı, lens kullananlar lenslerinin temizliği konusunda çok özenli olmalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık