Kolit Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kolit Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle kolit nedir sorusuna cevap verelim. Kolit, kalın bağırsağın iltihaplı hastalıklarına denir. Türleri olan bir hastalık olan kolitin en bilindik türü ise ülseratif kolittir. Bu hastalık birçok hastalıkla benzer özellikler taşısa da oldukça farklı bir hastalıktır. Ülseratif kolitin nedenleri arasında, ince ve kalın bağırsak enfeksiyonları, AIDS, bağırsak fıtıkları, bağırsak parazitleri, kanser hastalarının tedavisinde kullanılan radyasyona bağlı olarak gelişen radyasyon koliti, antibiyotikler, romatizma ilaçları ve benzeri şeyler gösterilebilir.

kolit-hastaligi-belirtileri

Kolit Hastalığının Belirtileri

Kolit genellikle kalın bağırsakta sınırlı kalır. Bu hastalık bağırsak delinmesi, fistül ve apselere neden olabilir. Hastalığın hafif, orta ve yüksek seviye gibi evreleri bulunur. Kolite yakalanan kişilerde kramp şeklinde karın ağrısı, tam boşalamama hissi, kanlı ve mukuslu ishal, bulantı, kilo kaybı, ateş, kusma ve iştahsızlık görülebilir. Bu belirtilerin görülme sıklığı ve şekli, hastalığın evrelerine göre değişir.

kolit-hastaligi-nedenleri

Kolit Nasıl Tedavi Edilir?

Kolit tedavisi, ilk etapta ilaçla yapılır. Ancak verilen ilaçların miktarı, kullanma süreleri ve tedavinin güçlüğü, kolitin evresiyle de alakalıdır. Kolitin evresi yükseldikçe, ilaçların kişilere vereceği zararlar da artar. Kortizonun yan etkileri bağlı olarak birçok yan etki görülebilir. Bu etkiler, bağırsak delinmesi, şeker hastalığı, mide ülseri delinmesi, yüksek tansiyon, kas incelmesi, kemik erimesi, katarakt ve pankreas iltihaplanması gibi ölümcül sonuçlar da ortaya çıkabilir. Bu nedenle hastalar kendilerine uygulanacak ilaçların içeriğini iyi bilmeli ve bunu kabul etmelidirler. İlaç tedavisinin yanıt vermediği hastalarda bu ilaçların kullanımı kesilmelidir.

kolit-tedavisi

İlaç tedavisi yanıt vermiyorsa cerrahi operasyon şarttır. Ameliyatın gerekli olması için kişide, şiddetli kanama, bağırsak delinmesi, bağırsaktaki parazitlerin vücuda karışıp kan zehirlenmesine neden olması, bağırsak çapının iyice genişleyip patlama evresine ulaşması ve benzeri etkilerin görülmüş olması gerekir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kolit Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık