Kolay Yoldan Six Pack (Karın Kası) Nasıl Yapılır?

Resim bulunamadı

Merhaba, bu yazımızda karın kaslarımızı nasıl geliştirebileceğimizi ele alacağız. Öncelikle karın kaslarımızın şekillenmesi için düzenli beslenme, düzenli uyku ve sabırla çalışmaya ve bir programımız olmasına ihtiyacımız vardır. Kendimizi bozmadan çalışırsak 3-4 at gibi bir süre sonra kaslarımız belirmeye başlar. Kısa süreli bir gaza gelip, yere yatıp amaçsızca, setsiz, nefes kontrolsüz çalışmayla (ona mekik bile demiyorum ben) karın kası çalışmaz. Sadece mekik ile de karındaki kasların tümü çalışmaz.

 

KARIN KASI NEDİR?

Karın kası, adı üzerinde karın bölgemizi koruyan, vücut dengesini sağlayan önemli bir kas grubumuzdur. Bu kas grubumuz elbette sadece Six pack den oluşmamaktadır: 4’ü sağda 4’ü solda olan karın kasımız; bu kaslarımızı üstten ve alttan saran karın kaslarımız; sağda ve solda olan, Adonis de dediğimiz karın kaslarımızdır.

 

HAREKETLERİ YAPARKEN NASIL ÇALIŞMALIYIZ?

Hareketleri yazmadan peşin peşin yazayım dedim nasıl çalışacağınızı… Öncelikle hareketleri çalışırken nefes kontrolümüz çok önemlidir; hareketi yaparken (mesela mekikten kalkarken) nefes veriyoruz, hareketten inerken ( mekikten inerken) nefes alıyoruz, asla ama asla nefesinizi tutmayın, bu çok çok önemlidir. Hareketleri yapmadan önce ısınmayı asla ihmal etmeyin; 5 dk tempolu koşun, ip atlayın vs..

Karın kaslarımız yavaş kasılan kaslardan olduğu için sayının bir sınırı yoktur, siz 3 set çalışacaksınız (setler arası 30-45 saniye dinlenme) ilk bir deneme yanılma ile hareket sayınızı bulun ve haftalık olarak arttırın, haftada 1 gün dinlenin. Kendinizi motive etmeyi unutmayın,  müzik dinleyin, rahatlatıcı bulduğunuz şeyleri yapın vs. ama motive olmayı unutmayın.

 

KARIN KASI HAREKETLERİ

İlk hareketimiz kasları hem ısıtması ve ön kas grubunun tamamını çalıştırması bakımından ilk olarakta bununla çalışmaya başlamanızı öneririm:

 

 

Yere uzanıyorsunuz, ellerinizi kalçanız tarafına koyuyorsunuz, bacaklarınızı yerden hafifçe kaldırıyorsunuz (dizlerinizi kırmadan) ve hareket bitene kadar yere değdirmiyorsunuz, sıralı halde bacaklarımızı kaldırıp indiriyoruz, ikisini birden değil! Kaldırmayı da fazla abartmayın, 30-35 derece kaldırsanız yeter.

İkinci hareketimiz barfiks çekmek için vs. tutabileceğiniz bir yerden tutuyorsunuz, bacaklarınızı kırıp, bir sağa, bir sola çekiyorsunuz, bu adonis kaslarımızı çalıştıran bir çalışmadır.

Üçüncü olarak kaslarımızı inanılmaz çalıştıran bir hareketimiz var, bu hareketimizde bir sopaya ihtiyacımız var, sopayı tutuyoruz yere uzanıyoruz ve SOPAYI BIRAKMADAN bacaklarımızı altından geçiriyoruz, ayaklarımız ile sopa, tam karın hizasında buluşmalı, hareketi ona göre ayarlayın.

Keyifli çalışmalar…

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kolay Yoldan Six Pack (Karın Kası) Nasıl Yapılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık