Kolay Yoldan Kas Yapmak için Evde Egzersizler

Resim bulunamadı

Merhaba arkadaşlar, kas yapmayı hepimiz isteriz, kimisinin belli bir sporu vardır (bisiklet, koşu vs.) kimisi çekici bir görünüm ister, hepsinin klasmanı (kasın gelişme şekli) farklıdır. Bu yazıda ağırlıklı olarak kas kütlesini arttırma yollarını işleyeceğiz.

 

 

YAVAŞ VE AZ TEKRARLARLA ÇALIŞIN

Yavaş ve 8-12 lik sayı, 3 set olarak çalışmak, kas kütlesini arttırmaya yönelik çalışmadır, eğer kuvvet isterseniz yapılan hareket 1 sn yi geçmemelidir ve 15 den az tekrarla çalışmamalısınız. Kas kütlesi çalışmadan sonra 24 saat içinde büyür, yani çalışmanın üzerinden 24 saat geçmezse ve&veya az uyku uyursanız (en ideal uyku süresi 9 saattir) beklenen büyüme-gelişme gerçekleşmez. Bunları anladıysanız egzersilerimize geçebiliriz:

 

1- ŞINAV

Şınav en temel hareketlerimizden birisidir, birçok kas grubunu çalıştırır, temel olarak göğüs ve arka kol kaslarımızı çalıştırır. Bildiğimiz şınavdan farklı olan çeşitli türler de vardır:

Yumruk yaparak şınav: Bu şınav türünde alt kol kaslarımız (bileğimiz&bilek kasımız) da çalışır, en çok kas grubu çalıştıran şınav türüdür.

Ellerimizi kalp şekline getirerek yapılan şınav: Bu türde ise ağırlıklı olarak arka kol kasımız çalışır, arka kol kası geliştirmek için idealdir.

Bu şınav türlerinde dikkat etmemiz gereken ayaklarımızın paralel ve omuz açıklığında olması, dizlerimizin kırılmaması, belimizin bükülmemesi, ellerimizin paralel ve omuz açıklığında olması gereklidir.

 

2-MEKİK

Mekik de şınav gibi en temel hareketlerden birisidir. Karın kaslarımızı çalıştırır, Karın kaslarımız grup gruptur, Bunlar:

8’li karın kaslarımız (4 bir tarafta, 4 bir tarafta olan), bu kasları saran alt-üst karın kaslarımız, mesanemizi koruyan alt karın kasımız ve bu kaslarımızın sağında ve solunda yer alan (Adonis) kaslarımızdır.

Bunları çalıştırmanın çeşitli yolları vardır, ben size en faydalı olan 2 tanesini öğreteceğim;

İlk olarak yere uzanıyoruz, ellerimizi kalçamızın altına yerleştiriyoruz ve ayaklarımızı düz konuma getirip hafifçe belden yukarı kaldırıyoruz ve dizlerimizi kırmadan seri hareketlerle bacaklarımızı belden indirip kaldırıyoruz, iki bacağımızı birden kaldırmıyoruz, bir o bir o olacak şekilde yapıyoruz.

İkinci hareketimiz ise yaklaşık olarak bütün karın kaslarımızı çalıştıran çok çok faydalı bir harekettir, ilk harekette olduğu gibi yere uznıyoruz ve bu sefer elimize bir sopa, çubuk vs. alıyoruz, onu iki elimizle tutuyoruz ve bacaklarımızı kaldırarak o sopanın bir altından bir üstünden geçiriyoruz, bu hareketi bu videoda görebilirsiniz: https://www.facebook.com/photo.php?v=1457123547849385&set=vb.1449596655268741&type=3&theater

Bu egzersizler bir başlangıçtır, kas yapmak gerçekten sabır işidir, ayrıca vücuttaki fazla yağlarınızı yakmak için bunlardan farklı olarak yağ yakan ve büyük kütleli kaslarınızı çalıştıran sporlar yapmalısınız, benim önerim kesinlikle bisiklettir. Bisiklet seçimi de çok önemlidir, asla çift amortisörlü bisikletleri tercih etmeyin, biraz reklam gibi dursa da benim önerdiğim bisiklet Salcano ng 650 dir, o fiyata o kalitede bisikleti Türkiyede başka hiçbir markada bulamazsınız. İyi günler :)

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kolay Yoldan Kas Yapmak için Evde Egzersizler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık