Kitap Okumak Neleri Geliştirir ve Faydaları

Kitap Okumak Neleri Geliştirir ve Faydaları

“Öğrenilme nasıl gerçekleşir?” diye bir soru sorulsa, çoğumuz internet cevabını verecektir, bazılarımız televizyonu da katacak ve öğrendiğimiz bilgilerin ehemmiyetinden bahsedecektir. Ancak bu bilgilerin ve öğrenmenin temeli, kaynak noktası kitaplardan, yazılı kaynaklardan geçer. “Yok efendim olur mu öyle şey, internet elimizin altında, kitap öyle mi?” diyen bir kişinin en son okuduğu kitap, “Cin Alinin Maceraları”dır. Bilginin en temel kaynağı, öğrenmenin en güzel ve değerli yolu kitap okumaktır. Kitap okuduğumuzda bir emek sarfederiz, kitaba para ödeyerek ona bir değer veririz, bu da öğrendiğimiz bilgiyi önemli kılar. İnternetteki bilgi kolay erişildiği için değersizdir. Kitap okuma alışkanlığı elde etmek çok önemlidir, bu alışkanlığı elde edip, süreklilik halinde kitap okuduğumuzda;

 

KİTAP OKUMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Kitap okumak beyni geliştirir. Bu sözün dayanağı ise (kimsenin de itirazı olmayacaktır zaten) kitaplardaki sorun ve çözüm yollarının beynimize işlenmesi ve günlük hayatta o tarz bir sorunla karşılaştığımızda (öz güvensizlik yaşamazsak) o sorunu çözmemiz kolaylaşır. Bilgi dağarcığımız artar ve genel kültürümüz yükselir, farklı düşünmemizi sağlar, öz güvenimizi yükseltir. Toplum içinde (bilgileri doğru kullanabilirsek tabi ki) saygınlığımız artar. Beyni sürekli aktif tuttuğu için nörolojik sorunları ve psikolojik sorunlarımızı engeller. Farklı düşünmeyi öğretir ve bu da saçma akımlara kapılmanızı & kandırılmanızı önler. Kelime dağarcığınızı artırır ve bu sayede daha kuvvetli bir Türkçenizin olmasını sağlar.

 

 

“KİTAP OKUMAKTAN SIKILIYORUM, NE YAPMALIYIM?”

Kitap okumaktan sıkılıyorsanız, kendinize uygun kitap türünü seçmemişsiniz demektir. Bu aynı film izlemeye benzer, eğer siz sadece aşk filmlerinden hoşlanıyorsanız, diğer türler (aksiyon, bilim-kurgu vs.) sizi sıkacaktır. Kendinize uygun kitap türünü bulduğunuzda (genellikle film türüyle aynıdır) kitap okumaktan sıkılmazsınız. Hele birde Burak Turna, Ahmet Küçükkerniç gibi sıkı yazarların kitaplarını okumakla başlarsanız elinizden bir daha kitabı düşürmezsiniz. Mesela Burak Turna, Türk romanına bir çok yeni tür eklemiştir; Politik – Kurgu (bu türde en önemli kitabı “Metal Fırtına” dır) Hiper – Kurgu, ve gerçek ile kurgunun bir arada olduğu yeni kitabı “1909 İstanbul Düştü – Parvus’un Askerleri” kitabı Türkiye de tektir. Farklı, şaşırtıcı sonlu şeylerden hoşlanıyorsanız Ahmet Küçükkerniç’in “Ayrık” kitabını şiddetle öneririz, iddia ediyoruz böyle bir son yok.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kitap Okumak Neleri Geliştirir ve Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık