Kirpiler ok atarlar mı?

Resim bulunamadı

Öncelikle kirpiler hakkında biraz bilgi verelim:

Amerika ve eskidünya kıtalarında yaşayan bir çok çeşidi olan kirpiler kemirici ve gececi hayvanlardır. Bir kısım toprakta yaşarken bir kısmı ağaçta yaşayabilmektedir. Ağaçta yaşayanlarla toprakta yaşayanların fiziksel farklılıkları vardır. Örneğin yenidünya oklu kirpilerinin ayak tabanlarında kıl ve kuyruklar vardır. Bu özelliği ile ağaca sarılıp orada yaşayabilmektedirler. Bunlara oklu ağaç kirpisi deriz. Oklu ağaç kirpileri yaprak,ağaç kabukları ve meyvelerle beslenirler. Ağaca kolaylıkla tırmanırlar. Çoğunlukla gece beslenirler. Tuzu çok seven bir yapıları vardır. Ormanda insan terinin sinmiş olduğu balta saplarını kemirirler. Kazara ağaçtan düşerse okları yastık görevi görür ve korur. Suya düştüğünde de oklarındaki hava sayesinde su yüzeyinde kalır. Eskidünya oklu kirpilerinin ayak tabanları çıplak ve kuyrukları düzdür. Yeraltına kendilerine barınacakları evler açıp orada kalırlar.

 

Oklukirpilerin sakin bir mizacı vardır. Kavgayı sevdikleri söylenemez ancak; düşmanını kolayca yok edebilecek güçlü silahlara sahiptir. Kuyruk ve sırt bölgesi mızrağı andıran dikenlerle kaplıdır. Oklu kirpilerin en hassas yerleri burunlarıdır. Ufak bir değnek darbesiyle ölebilecek hassasiyettedir. Bu nedenle kirpi düşmanı karşısında ilk iş burnunu saklayarak dikenlerini kabartır. Aslında düşmanının kaçması için uyarı verir.

 

 

Oklu kirpi karşısındaki düşman kaçmıyorsa kirpi kaslı kuyruğunu hızla sağa sola sallar ve bu esnada 20 kadar okunu düşmana fırlatır. Vızıldayarak kuyruktan fırlayan dikenler düşmanın etine saplanır. Düşmanı bu kuyruk sallayışı ile kaçmamışsa kirpi burnunu sakladığı yerden çıkarır ve geri geri düşmanına doğru ilerler. Bu şekilde hem burnunu korur hem de düşmanını yok eder. Fırlamış olan dikenlerin yerine yenileri çıkar kısa bir zaman sonra.

Bütün oklu kirpiler düşmanlarına ok atarlar diye bir şey yoktur. Bir kısımları kuruk darbeler ile de hasımlarını uzaklaştırabilirler. Normal kirpilerle hiç bir akrabalıkları yoktur. Normal kirpiler böcekçildir ve okları fırlamaz. Oklu kirpiler otçul ve kemirici memelilerdir. 7 ay süren gebelikten sonra tek yavru doğururlar. Yavruların dikenleri sırtları yatık doğduklarından anneye zarar vermez.

Oklu kirpiye Türkiye’de çok rastlanmaz. Çok nadirde olsa güneyde görülür ve yer fıstığı ve patlıcanla beslenir.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kirpiler ok atarlar mı? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık