Kilo Aldırıcı İçecekler

Resim bulunamadı

Kilo vermek için uğraşlar veren insanlar olduğu gibi kilo almak için de çaba sarfeden insanlar vardır. Bunun için diyetisyenlere gidip kilo alma diyetleri uygulayanlar da vardır. Vücut yağı çok az olan insanlar hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip oldukları için yediklerini çabuk yakıp kilo alamazlar. Kilo almak isteyenlerin kalorisi yüksek, karbonhidrat, protein ve yağlar bakımından zengin yiyecek ve içecekler tüketmesi gerekmektedir. Günlük aldığımız kalorinin yüzde 23’ünün içeceklerden geldiğini biliyoruz ve bu nedenle kilo almak için şeker oranı yüksek içeceklere yönelmeliyiz. Meyve suyu ve şekerli içecekler sıvı karbonhidratlar olarak adlandırılmaktadır.Sıvı karbonhidratlar da vücutta çok çabuk yağa dönüşüp kilo alımını arttırır.

Öncelikle bir program belirleyip hangi içeceklerin kilo almaya yardımcı olduğunu öğrenmeliyiz. Kilo almak için günlük harcanan kaloriden daha fazla kalori almak gerekir. Kilo aldıran ve kas geliştiren egzersizlerden de destek almak lazımdır. Egzersiz yaparken vitamin ve mineral alımını dengede tutmak gerekmektedir. Şayet yeteri kadar vitamin ve mineral alınmazsa ne kadar yemek yenirse yenilsin kilo alınmaz. Kola, gazoz gibi gazlı içecekler ya da meyve sularının yemekten 30 dakika önce ya da sonra içilmesi de kolay kilo alımına yardımcıdır.

Ayrıca zayıflığın nedeninin araştırılması da gereklidir. Zayıflığın altında yatan kanser, verem, bağırsak paraziti gibi herhangi bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır.

 

 

Enerji Depoları

Enerji içecekleri kalori deposudurlar. Şarap, likör, rakı, bira ve shot gibi alkollü içecekler de kalorisi oldukça yüksek, enerji deposu içecekler grubundadırlar. Meyve özlü gazlı meyve suları kilo aldıran içeceklerin en başında yer alırlar. Yüksek şeker içerdikleri için yüksek kaloriye sahiptirler. İçinde kalsiyum bulunan içecekler kilo almaya oldukça yardımcıdırlar. Özellikle de tam yağlı olanları. Kremalı, aromalı ve şekerli kahveler de kilo alımına katkı sağlayan gizli kalori bombalarıdırlar.

 

 

Kalorisi En Yüksek İçecekler

Kola,gazoz,şekerli çay, kremalı kahve, milkshake, muzlu ve ballı süt, üzüm, yaban mersini, ananas, elma, portakal, armut, avokado, kayısı ve vişne suları, kakaolu içecekler, limonata ve meyveli şerbetlerin kalorisi oldukça yüksektir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık