Kemik Kırığı Nasıl Anlaşılır ve İlk Yardım

1 Haziran 2014
Resim bulunamadı

Kemikler dünyanın en sağlam yapılarıdır. İnsan vücudunda kemik yapısının bulunduğu bir diğer kısım ise dişlerimizdir. Sadece dişlerimize bakarak bile kemiklerin ne kadar sağlam olduklarını anlayabiliriz.

Bu kadar sağlam olan bir madde yani kemik yapısı zor kırılır ama zor kırıldığı gibi zor da tedavi edilir. Sonuçta bu kadar sağlam bir yapıyı kırmak haddinden fazla güç ister.

 

Kemiğin kırıldığı…

Her kemik, kırılırken ses çıkarmaz ya da duyulan ses kemik kırılmasının sesi değil kemik çıkmasının sesi olabilir. Bu bakımdan kırılan kemik sadece ses ile anlaşılmaz. Bir kemiğin kırılıp kırılmadığı, kemik deri tabakasına baskı yapıp haricen görünür hale gelmeden dışarıdan anlaşılmaz. Ancak kırık konusunda ihtisas yapmış tecrübeli doktorlar anlayabilir lakin bu doktorlar bile emin olmak için röntgen isterler. Bu anlamda röntgen, kırık kemiğin anlaşılması için en etkili yoldur. Röntgen sonucunda göre kırık tedavisi, doktorlarca belirtilen şekilde yapılmaktadır.

 

Kırıklar iki tiptir

En genel haliyle kemik kırılmaları ikiye ayrılır:

 

Basit kırık: Kemikler kırıldığında deri tabakasından belli olmaz. Bu durumlarda röntgen çekilmeden kırık anlaşılmaz.

Açık kırık: Deriye baskı yaparak iz yapabilir ya da dışarıya çıkmış halde olabilir. Bu durumlarda yine röntgen istenir ama bu röntgen kırığın ciddiyetini anlamak içindir. Ayrıca bu kırıklar enfeksiyona açık oldukları için basit kırıklardan daha tehlikelidir.

 

Kırılan kemikler kesinlikle…

Halk arasındaki en büyük hatalardan birisidir ezbere kemik kaynatmak. Sırf bu yüzden kemikleri yanlış kaynayan binlerce insan ameliyat olmak zorunda kalmışlardır. Hatta bu durum; sakat ve felçli durumların oluşmasına da sebep olmuştur.

 

Kırılan kemikler için en iyi ilk yardım…

Kırılan kemikler için en iyi ilk yardım; kişiyi hareket ettirmemektir. Yanlış müdahale sonucu kırık olan kemiğin vücudun diğer bölgelerine de olumsuz etki ederek sakatlık gibi durumlar ortaya çıkarması muhtemeldir. Bunun dışında kırılan kemiğe kemik doğrusu izlenerek turnike yapılmalıdır. İki sert ve uzun cisim – ki bu genelde turnike tahtaları ya da ona benzer düz ve pürüzsüz malzemelerdir – kemiğin iki yanından bağlanır. Bu durumda kişi direk hastaneye kaldırılmalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kemik Kırığı Nasıl Anlaşılır ve İlk Yardım Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık