Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler

Resim bulunamadı

Kemik erimesi, belli bir yaşa gelen yetişkinlerin büyük bir bölümün karşılaştığı bir rahatsızlık. Kemik erimesi daha başlamadan alınacak önlemlerle, ilerleyen yaşlarda da bu tip problemlerden kaçınmak mümkün. Dünya üzerinde kanser ve kalp-damar rahatsızlıklarından sonra en sık görülen rahatsızlık olan gösterilen kemik erimesi, doğru beslenme ile korunabileceğiniz bir sağlık sorunudur. Bu korunma sürecinde amacınız, mevcut olan kas kütlenizi korumak ve kırıkların önlenmesini sağlamak olmalıdır. Kemik erimesine doğal bazı besinlerin iyi geldiği bilinmektedir.

 

Kemik erimesinden korunmak için nasıl beslenmek gerekir?

Kemik sağlığı ve kemik erimesinden korunmak için, kalsiyum ve magnezyum açısından zengin gıdalarla beslenmelisiniz. Kalsiyum, özellikle süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunmalıdır. Süt aynı zamanda A-E-B2 ve D vitaminleri, onun yanında folik asit ve demir açısından da oldukça zengindir. Süt ürünlerinin yanı sıra kayısı da kalsiyum ve magnezyum açısından zengin bir meyvedir. Sebzelerde ise marul, brokoli, soğan da yine kalsiyum içeren gıdalardır. Özellikle marulun, sütten bile daha fazla kalsiyum içerdiği söylenmektedir.

 

 

Siz de sofralarda gerek yemeklerde gerekse salatalarınızda marul, kuru erik ve portakal gibi besinlere bolca yer vermeye özen gösterin. Meyvelerde portakal ve kayısının yanında, elma da kemik erimesine iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Meyvelerde kemik erimesinde etkili olanlardan bazılarında vücudun alerjik reaksiyon göstereceği bilinmelidir. Bundan dolayı sağlığımızı etkileyecek her konuda bir uzmandan öneri alınması gerektiği unutulmamalı, tüketilecek meyvelerde vücudun oluşturabileceği reaksiyonlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Birçok faydası ile bilinen nar, yapısındaki flavonoit ile üzüm çekirdeği gibi etki göstermektedir. Ki bu da narın da en az portakal ve kayısı kadar kemik erimesine karşı koruyan besinler arasında olduğunu gösteriyor. Tıp dilinde osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesine iyi gelen besinler arasında 3 adet daha besin yer alıyor ki onlar, en az saydığımız diğer besinler kadar etkililer. İşte o 3 besin; lahana, avokado ve karabiber. Yemeklerinizi tatlandırmak için kullandığınız karabiberi, toz halinde değil, tane halinde satın almaya özen gösterin.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. saint_special diyor ki:

  Kemik erimesine karşı kür videosunu izleyin

 2. _duygukocer_ diyor ki:

  ilaçlar uzun vadede kemik erimesine sebep oluyo (proton pompası inhibitörleri için konuşuyorum)

 3. vatansever979 diyor ki:

  yağmur suyu kemik erimesine neden oluyormuş. Romantizm yaşayacağım derken sağlığınızdan olmayın

 4. BBM_URD diyor ki:

  Yağmur damlaları saf sudur. Saf su içmek kemik erimesine neden olabilir.

Yorum Yaz

Yukarı Çık