Kemik Erimesi Belirtileri Ve Tedavisi

Kemik Erimesi Belirtileri Ve Tedavisi

SİNSİ HASTALIK: KEMİK ERİMESİ

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, kemik yoğunluğunda meydana gelen azalmanın sonucunda kemiğin dayanma gücünü yitirerek daha kırılgan olması ve buna bağlı şekil bozuklukları ile ortaya çıkan bir iskelet hastalığıdır. Elli yaşın üzerindeki kadın ve erkeklerde sık görülen bir sorundur.

kemik-erimesi-tedavisi

KEMİK ERİMESİNİN BELİRTİLERİ

Kemik erimesinin teşhisinde karşılaşılan en önemli sorun, hastalığın hiçbir şikâyete sebep olmadan yıllarca seyrini sürdürebilmesidir. Çoğunlukla hastanın osteoporoz olduğu ağrılı bir kırıkla ortaya çıkar. Öte yandan ileri vakalardaki kemik erimesi belirtileri arasında sırt ve bel çevresinde kronikleşen ve iki yana yayılan ağrılar, kemik kırılmaları, iskelette oluşan şekil bozukluklarına bağlı duruş bozuklukları ve boyda kısalma sayılabilir.

kemik-erimesi-nedir

KEMİK ERİMESİNİN TEDAVİSİ

            Osteoporoz tedavisi öncelikli olarak azalan kemik yoğunluğunu arttırmak suretiyle hastanın kemiklerini güçlendirmeye hedefler. Ancak ileri vakalarda bozulan kemik yapısının tekrar eski sağlığına kavuşması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle hastalığın tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Tedavi genellikle üç aşamalı olarak sürer. Birincisi hastanın yaşam ve beslenme şeklini değiştirerek daha çok B vitamini ve kalsiyum alması yoluyla kendi alacağı önlemleri içerir. İkinci aşamada ise hastaya kemik kaybını azaltan ve kemikleri güçlendirmeye yönelik olan ilaçlar verilir. Bu tedavinin kemik yapımını arttıran ilaçlarla desteklenmesi ise son aşamadır.

kemik-erimesi-belirtileri

KEMİK ERİMESİNİN ÖNLENMESİ

İlerlemiş vakalarda tedavide başarılı sonuçlar almanın zorlaşması nedeniyle hastalıktan korunmak önemlidir. Bu nedenle özellikle ailesinde kemik erimesi hastaları bulunanların yeterli düzeyde kalsiyum ve B vitamini almaları, bunun için süt, peynir ve kuru meyve tüketmeleri, alkol ve kafeinden uzak durmaları, egzersiz yapmaları, kortizon v.b. ilaçların uzun süreli kullanımlarında doktorlarına ailelerinin tıbbi geçmişi hakkında bilgi vermeleri önemlidir. Ayrıca normal tuz yerine Himalaya tuzu tercih etmenin de faydası olacaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kemik Erimesi Belirtileri Ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık