Kekemelikten Kurtulmak İçin Egzersiz Önerileri

22 Eylül 2014
Kekemelikten Kurtulmak İçin Egzersiz Önerileri

Kekemelik doğuştan başlamaz. Yani kimse doğuştan kekeme değildir. Kekemelik genellikle çocuklukta başlar. Bazen kısa geçerken bazen de takılma oluşur.

 

 

Egzersizler

Kekemelikten kurtulmak için nefesi diyaframdan almak gerekir. Ses telleri aldığımız nefesi geri verirken, nefesin ses tellerini titreştirmesi ile oluşur. Konuşurken takıntı oluşursa, vücut kasılır. Kasılma halinde çoğunlukla, kasılmayı yenmek için elini vurmakta, ayağını vurmakta veya vücudun öne doğru eğerek kasılmayı yenmeye çalışmaktadır. Hastanın konuşmaya başlarken yumuşak bir şekilde başlaması doğru bir yöntemdir. Kekemelik, konuşurken kontrolün kaybedilmesi ile oluşur. Konuşmanın kontrolünü ele aldığımızda konuşma düzelir.

Konuşmanın düzelmesi ve nefes kontrolünün sağlanması için evde de egzersizler yapılmalı ve bu egzersizler aile fertleri tarafından da desteklenmelidir.

 

 

Evde Egzersiz Yöntemleri

1. Hafta

Öncelikle beynin sol lopunu aktif hale getirmek için yapılacak egzersizler bulunmaktadır. Bir hafta süreyle devam eden bu egzersizlerde beynin sol tarafı aktif hale gelecektir. Beynin sol tarafı müzik dinletilerek aktif hale getirilir. Bunun için mp3 çalara ve kulaklığa ihtiyacınız vardır. Sol kulağa müzik dinletilir, sağ kulağa da yavaş yavaş hikâye dinletilir. Amaç beynin sağ tarafını meşgul ederek, sol tarafını aktive etmektir. Daha sonra her iki kulağa da klasik müzik dinletilir. Bu egzersiz 1 hafta veya 10 gün süre ile yapılmalıdır.

1.Gün. Sol Tarafa Müzik Ve Sağ Tarafa Hikâye Dinletme.
2.Gün. Her İki Tarafa da Klasik Müzik Dinletme.
3.Gün. Sol Tarafa Müzik Ve Sağ Tarafa Hikâye Dinletme.
4.Gün. Her İki Tarafa Birden Klasik Müzik Dinletme.
5. Gün. Sol Tarafa Müzik Ve Sağ Tarafa Hikâye Dinletme.
6.Gün. Her İki Tarafa da Klasik Müzik Dinletme.
7.Gün. Sol Tarafa Müzik Ve Sağ Tarafa Hikâye Dinletme

 

Mümkünse bu egzersizi yaparken uyumaya çalışın. Çünkü uyurken beyin devre dışı kalır, bilinçaltı uyanık kalır. Bu egzersizler yapılırken egzersiz harici kulaklıkla müzik dinlemeyin.

 

2. Hafta

 

Müzik egzersizi bittikten sonra okuma egzersizleri başlar.

 

Durarak Okuma: Okuduğunuz metinde kelimeler arasında 1 – 2 saniye bekleyecek ve 3 – 4 kelimede bir nefes alacaksınız.

 

Tekrarlayıcı Okuma: Kardeşiniz veya arkadaşınızla beraber karşılıklı kitap okuyun o okusun siz tekrar edin, siz okuyun o tekrar etsin.

 

Eş Zamanlı Okuma: Aynı kitaptan iki tane alın, kardeşiniz veya arkadaşınızla beraber yavaş yavaş okuyun.

 

Kısık Sesle Okuma: Kitabınızı fısıldayarak okuyacaksınız.

 

 

Tonlamalı Okuma: Bu egzersizde 3 – 4 kelimeyi yüksek sesle hemen arkasından 3 – 4 kelimeyi kısık sesle okuyun.
Nefes Egzersizleri: Kişiye özel olarak uygulanan nefes egzersizleri ayrı bir yazı konusu olabilecek kadar detaylı çalışılması gereken bir egzersizdir. Fakat kısaca temeli diyaframın çalıştırılması ve nefes kontrolünü sağlamaya yönelik egzersizlerdir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kekemelikten Kurtulmak İçin Egzersiz Önerileri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık