Kekemelikten Kurtulma Yöntemleri

18 Ocak 2016
Kekemelikten Kurtulma Yöntemleri

KEKEMELİKTEN NASIL KURTULURSUNUZ?

Birçok sebep ile ortaya çıkan kekemeliğin tedavisinde de birçok yöntem ve teknik kullanılmaktadır. Bu sorunu %100 çözmek çok mümkün olmasa da kekeme bireylerin sosyal hayat içinde var olabilmeleri ve hayatlarını devam ettirebilecek seviyeye kadar tedavi gerçekleştirilmektedir. Kekemelikten kurtulmak için uygulana yöntemleri mercek altına aldığımızda şu seçenekler öne çıkmaktadır.

kekemelikten-kurtulmak

DİL EGZERSİZLERİ

Bu sorunun giderilmesinde egzersizler önemli rol oynamaktadır. Dil egzersizleri de etkili yöntemlerdendir. Kekemelikten kurtulma yöntemleri içinde en işlevsel özelliğe sahip bu yöntemde öncelikle ağız açılır ve dil yavaş yavaş dışarı doğru çıkarılır. Tutulabildiği kadar dil dışarda tutulmalıdır. Daha sonra dil serbest bırakılır. Dil serbest haldeyken ağzın sol ve sağ taraflarına kaymamasına özen gösterilir.  Daha sonra dili dudağın sağ kenarına koyun. Ve dilin sağ köşesinde sol köşesine doğru yavaşça hareket ettirin. Bu işlemi yavaşça devam ettirin.

kekemelikten-kurtulma-yollari

Birçok defa tekrarlayın. Dil egzersizleri için bir diğer yöntem de şu şekilde yapılır. Dil dışarı çıkartılır ve dil yuvarlak yapılmaya çalışılır. Bunu yaparken dilinizin dudaklarınıza değmemesi gerekmektedir. Bu egzersizin devamında dilinizi çenenize değdirmeye çalışmalısınız. Dilinizi en uç noktaya değecek şekilde zorlayın ve bu egzersizi devam ettirin.

kekemelikten-kurtulma-yontemleri

AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER

Kekemelik tedavisi sürecinde bireylere olduğu kadar çevreye de görevler düşmektedir. Özellikle de en yakın çevre olan aileye önemli görevler düşmektedir. Aileler öncelikle bu durumu olgunlukla karşılamalı ve kekeme çocuğun tedavisine özen göstermelidir.  Çocuğun bu durumu kendisinde eksiklik olarak görmesi engellenmelidir.

Çocuk konuşurken dudaklarına değil gözlerine odaklanılmalı, rahatlaması sağlanmalıdır. Kekeme çocuk aşırı heyecan içerek gerilim ve korku filmi gibi ortamlardan uzak tutulmalıdır. Kekeme birey baskı altında olduğu yerlerde değil, huzurlu ve rahat olduğu ortamlarda bulunmalıdır. Bu şekilde tedavi süreç hızlanacaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık