Kekemelik Nasıl Tedavi Edilir?

16 Nisan 2014
Resim bulunamadı

Psikolojik reaksiyonlar sonucu özellikle küçük yaşlarda ortaya çıkan seslerin ya da hecelerin uzatılması veya tekrarlanması sebebiyle akıcı konuşmada oluşan bozukluğa kekemelik denir. Kekemelik yetişkinlere oranla çocuklarda daha fazla görülür. Kendini ifade edememe gibi pek çok soruna yol açan kekemelik, insanın kendini sosyal ortamlardan soyutlamasına neden olabilir. Ayrıca kişide özgüven eksikliği, heyecanlanma gibi birçok psikolojik sorunun ortaya çıkmasına yol açar.

 

Kekemelik neden olur?

Kekemeliğin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber gelişimsel ve nörojenik faktörlerin sebep olduğun dair bulgular vardır. Gelişimsel kekemelik çocuklukta görülür ve erkeklerde kadınlara oranla daha çok rastlanır. En çok görülen kekemelik çeşididir. Nörojenik kekemelik ise gelişimsel olmayıp sonradan ortaya çıkar. Nadir görülen bu kekemelik türüne beyindeki konuşma merkezinde meydana gelen hasarlar yol açar ve konuşamama, konuştuğunu anlayamama gibi birçok soruna neden olur. Bireyler açısından büyük engel teşkil eden nörojenik kekemelikten pek çok tedavi yöntemi sayesinde kurtulmak mümkündür.

 

Kekemelik tedavisi nasıl olur?

Kişinin motivasyonu ve kurtulma isteği ile doğru orantılı olan kekemelik tedavisinde başarı oranı yüksektir. Pek çok alternatif tedavi yöntemleri sayesinde bu hastalıktan çabuk kurtulabilir hayatınıza normal bir şekilde devam edebilirsiniz. Çocuklarda görülen konuşma bozuklukları yetişkinlere oranla daha çabuk tedavi edilebilir. Kekemelik alanında uzmanlaşmış konuşma terapistleri sayesinde konuşma bozukluğu yaşayan çocuklar bu uzman kişiler tarafından gerekli telkinler yapılarak konuşturulabilir. Burada önemli olan bu terapilere ailelerin de katılımını sağlamaktır. Aileler, dil ve konuşma bozuklukları uzmanı ile birlik halinde olup çocukların terapisine dahil olurlarsa bu sorun daha kolay bir şekilde aşılabilir. Beyin felci geçirmiş hastalarda sıkça görülen kekemelik ise hastaya konuşma öncesinde dil ve ağız hareketleri yapılarak tedavi edilmeye başlanır.

Ağız hareketleri yeterli hale gelmeye başladıktan sonra uzmanlar devreye girerek konuşma fonksiyonlarını tedavi etmeye başlarlar ve bu tedavi yöntemleri ile kekemelik büyük oranda aşılmış olur. Bu tedavi yöntemlerin yanı sıra bazı ilaçlarda kekemeliği önlemede çok etkilidir. Özellikle uygulanan karbondioksit, sedatifler ve uyarıcılar kekemeliğin ilk tedavisinde denenen ve başarılı olan yöntemlerden bazılarıdır. Kekemelik ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. İlerleyen yaşlarda daha da büyük sıkıntılar doğurabilir. Bu yüzden bir an önce tedavi süreci başlatılmalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. ali diyor ki:

  bıktım bu illetli şeyden en iyi yol ALLAHA dua atmek :(

 2. ali diyor ki:

  herkesten utanıyorum konuşamıyorum ,herkes alay ediyor napcam bilemiyorum

 3. Hali Yikama Ve Temizleme diyor ki:

  arada sırada bende de oluyor başladığı zaman gün içinde sürüyor sizce neden ?

 4. yy diyor ki:

  bıktım usandım her zaman dua edıyorum gunahlarıma kefaret olsun dıye ama bıran oncede gecmesını ıstıyorum unıversıtede okuyorum hocalar bazen herkese sırayla kıtap okutuyorlar sıra bana gelmeesın dıye en arkaya oturuyorum yenı tanıstıgım bırının yanında ılk kez takıldıgım zaman bana bakısı varya o an olmek bıle gelıyor aklıma ılk kez gırdıgım bır ortamda o ılk takılmamdan sonra ordakılerın bakısı varya…

 5. beyhan diyor ki:

  Benim 9 yaşında oglum var konuşurken ayaklarını oynatıyor ne yapmamız lazım şimdıden tşk ederim

Yorum Yaz

Yukarı Çık