Kekemelik Nasıl Tedavi Edilir?

12 Ağustos 2014
Resim bulunamadı

Konuşma sırasında, sesin, hecenin veya tek heceli kelimelerin tekrarlanması, seslerin uzatılması ya da konuşma akıcılığının bir takım sebepler yüzünden bozulması halidir. Genellikle insanların tamamı ara ara kekeleyebilir veya kekemelik sorunu ile karşılaşabilirler. Fakat bu durumun kekemelik olarak nitelendirilebilmesi için, kekemenin konuşmaktan kaçınması, insanlarla iletişim kurmak istememesi, kendisini konuşarak ifade etmek yerine işaretler ve başka yöntemler kullanarak ifade etmeye çalışması gerekir.

Kekemelik ara düzelebildiği gibi, bazen de artarak çoğalabilir. Bu akıcılık ve yoğunluk kişinin içinde bulunduğu ruh haline ve bulunduğu ortamdaki rahatlığına bağlı olabilir. Kekemelik genellikle küçük yaşlarda ve 1,5 yaş ile 12 yaşa arası ortaya çıkmaktadır. En yaygın olarak görülme yaşı ise 2 ile 5 yaş arasıdır. Bunun haricinde ekstrem durumlarda daha ileri yaşlarda da kekemelik ortaya çıkabilmektedir.

 

 

Kekemeliğin Sebebi

Kekemeliğin sebebi tam olarak bilinemese de, yapılan araştırmalar sonucu nörolojik, fizyolojik, çevresel ve gelişime bağlı faktörler neticesinde meydana geldiği düşünülmektedir. Kekemelik her ne kadar kalıtımsal olmasa da, kekemelerin % 50 ile 75 inin ailesinde kekeme olan kişilere rastlanılmıştır. Genel olarak gelişim gösteren ve konuşmayı öğrenen 3 yaş çocuklarının tamamında kekemelik, konuşma bozuklukları ve akıcılık sorunu vardır. Fakat daha sonraları bu bozukluklar düzelir, bu safhada çocuğun konuşma refleksleri takip edilerek olası konuşma bozukluklarına müdahale edilmelidir.

 

 

Kekemelik Risk Faktörleri:

Çocuk, bazı kelimeleri kısmen tekrar ediyorsa (s – sarı), kelimenin bir bölümünü ikiden fazla tekrar ediyorsa (s-s-s-sarı), kelime tekrarı düzensizse (sa-sa-s-sarı), konuşmaya başlama esnasında tutulma veya konuşmaya başlamada güçlük oluyorsa (s——–arı).  Konuşurken olması gerekenden fazla çaba sarf ediyorsa (göz kırpma, başını sallama, elini sallama vb.), konuşmak istemiyorsa, konuşma esnasında, sesin tonunu ve perdesini ayarlayamıyorsa, ailede kekeleyen birileri varsa, kekeme riski altındadır.

 

 

Tedavisi

Kekemeliğin temelinde genel olarak psikolojik olguların bulunması nedeni, tedavisi de ilaç yerine psikolojik destek alarak yapılmaktadır. Kekeme tedavisinde, hastaya ilk öğretilen konunun konuşmanın çok doğal bir ihtiyaç olduğu, herkesin konuşabileceği, toplum karşısında veya içinde konuşmanın zor olmadığı anlatılarak hastaya güven aşılanmaktadır. Hastanın kendisine güvenmesi sağlandıktan sonra, hastaya nefes alma teknikleri, kendisini nasıl gevşeteceği, konuşmaya nasıl başlayacağı, diyaframını nasıl kullanacağı öğretilmektedir. Tedavi aşamasında, uzman gerek duyduğu takdirde hastanın ailesi de görüşerek tedavi hakkında yardım isteyebilir. Unutulmamalıdır ki kekemelik kendi kendine iyileşebilen veya tedavi edilebilen bir hastalık değildir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kekemelik Nasıl Tedavi Edilir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. yakup bulut diyor ki:

    Kekemeluk ten nasil kurtulurum soylermisiniz telefin no (telefon paylaşmak yasaktır.)

Yorum Yaz

Yukarı Çık