Kekemeliği En Aza İndirmek ve Güzel Konuşma Yolları

3 Mayıs 2014
Resim bulunamadı

Kekemeliği bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik, konuşma esnasında duraksamalar ve konuşmanın akışını bozacak istemsiz hareketler sonucu ortaya çıkar.

Kekemeliğin ortaya çıkması genellikle çocukların konuşmaya başladığı dönemler olan 2-6 yaş arasında olmaktadır. Kekemeliğin sebepleri tam olarak saptanamasa da genellikle psikolojik sorunlar, ağır travmalar ve genlerden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Ayrıca, aile içi bireylerin çocuğa karşı sergiledikleri tutum da bu konuda etki göstermektedir.

Kekemelik asla ama asla bir hastalık olmadığı gibi tedavi edilmesi ve aşılması mümkün bir rahatsızlıktır. Öncelikle kekemelik sıkıntısı çeken bir çocuksa bunu ebeveynlerin kabul etmeleri ve bundan sonra neler yapılabileceği kararlaştırılması gerekmektedir , eğer ki yetişkin bir birey ise bu sıkıntıyı aşmak için yeteri kadar çaba göstermelidir.

Kekeme olan bir çocuğa karşı sergilenecek tutumlara gelecek olursak en önemli nokta çocuk konuşurken dikkatini başka bir yöne çekmek ve konuşmalarını tamamlamamak olacaktır. Çocuğu sürekli düzeltmek ve onun hatalarını yüzüne vurmak konuşma bozukluğunu daha artırdığı gibi çocuğun kendine güvenini de sarsacaktır.

Yetişkin bireylerin ise bu rahatsızlığı atlatması daha sancılı geçmektedir. Bunun sebebi ise yine kişinin kendi ön yargılarıdır. Yaşının ilerlemesi sebebiyle kekemeliğinin kalıcı olacağını düşünme ve çevresel faktörlerin de etkisiyle bu ön yargılar artmaktadır.

 

Kekemeliği en aza indirmek için öncelikle sosyal değişiklik veya heyecanlanacağı bir ortama girdiğin de kalp ritminin artması ve dolayısıyla da konuşurken ki nefes alış-veriş hızının artacağını, kekeleyeceğini düşünmesi onu olumsuz olarak etkileyeceği için öncelikle kendilerinde ki özgüven eksikliğinin giderilmesi gerekiyor.

Kekemelerin diğer insanlardan hiçbir eksikliği yoktur aksine zeka yapısı olarak fazlası olduğunu bile söyleyebiliriz bunun sebebi kekemelerin çok süratli düşünmeleri ve bu düşünceleri biran evvel karşı tarafa aktarma çabaları bunu yaparken de nefes hız kontrollerini yapamamalarındandır.

Bunu yenmenin yöntemi biraz daha sakin olmak ve nefes kontrolüyle konuşmaktan geçmektedir ayrıca bir diğer yöntem ise kekemelik rahatsızlığı olan kişiye kulaklık yardımıyla ses vererek konuşmasını duymamasını sağlama ve tepkilerini ölçmektir.

Günümüzde kekemelik tedavi merkezleri, kekemelik hakkında kitaplar, meditasyonlar, psikolog ve konuşma terapistleri gibi birçok yerden yardım alınabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken husus ise eğitimsiz kişilerce bir takım vaatler verilerek ya da sadece para kazanmak uğruna, pazarlama teknikleriyle, insanların umutlarını kendi çıkarları adına kullanmasına izin verilmemesidir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kekemeliği En Aza İndirmek ve Güzel Konuşma Yolları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. serkan diyor ki:

    Oncelıkle iyi günler ben arasıra heyecanlanıp konuşurken konuşma bozuklugu yasıyorum en çokta cumlenın basında ünlü harf varise

    1. Hüsra diyor ki:

      Merhaba, benimde tam aksine sessiz harflerin bazılarında kekemelik yaşıyorum bunu en aza indirdim sana tavsiyem sesli kitap okumandır. Şarkı söylerken sesli sessiz harflerde hiç takılmadığını biliyorum çünkü bu hepimizde var ama ası olay günlük yaşantında gerçekleşiyor dimi önce kendine güvenmelisin. Eğer sesli kitap okurken bile takılıyorsan sağ kulağına pamuk tıkayıp denemeni tavsiye ederim en azından 1 hafta denemelisin bu yolla beyin algılamada daha açık olucaktır gittiğim terapi ve psikologlardan biliyorum inşallah atlatırsınız iyi günler

Yorum Yaz

Yukarı Çık