Keçi Boynuzu Ne İşe Yarar ve FAYDALARI nelerdir?

Keçi Boynuzu Ne İşe Yarar ve FAYDALARI nelerdir?

KEÇİ BOYNUZU NEDİR?

Harnup, carob, caroube, ceratonia siliqua olarakta anılan keçi boynuzu, baklagiller ailesindendir. Keçi boynuzu, Akdeniz bölgesinde ve güney doğu anadolu havzasında, kışın yaprak dökmeyen, 6-10 metre boylarındaki bir ağacın meyvesidir. Keçi boynuzu ağacının yaprakları oval, kenarı düz, damarlı açık yeşil renktedir.

 

KEÇİ BOYNUZU NERELERDE YETİŞTİRİLİR?

Keçi boynuzu aslen doğu Akdeniz ülkelerindendir. Ama buralardan önce Hindistan, Brezilya, Arjantin, Avustralya, ABD, doğu ve güney Afrika ülkelerinde de yetiştirilmiş olup, halen de yetiştirilir. Türkiye de ise Akdeniz ve Ege bölgelerinde kendiliğinden (yabani olarak) çıkmaktadır, ayrıca olarakta yetiştirilir.

 

KEÇİ BOYNUZUNUN BİLİNEN İÇERİĞİ NELERDEN OLUŞUR?

Keçi boynuzunun içeriğinin %35’i yaklaşık olarak karbonhidratlardan oluşur. İçeriğind bir miktar galik asitte bulunur. Yapının %40’ı ise nişastadan (yüksek moleküler yapılı nişasta) oluşur. İçeriğindeki yağ oranı ise yok denecek kadar (%1) azdır.

 

KEÇİ BOYNUZUNUN BİLİNEN BAŞLICA FAYDALARI NELERDİR?

-Keçi boynuzu akciğer ödemine karşı bulunmaz hint kumaşı denebilecek seviyede faydası vardır.

-Keçi boynuzunun balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

-Keçi boynuzu astıma karşı bire bir denebilecek seviyede faydası vardır.

-Akciğer kanserini büyük ölçüde engelleyici gücü bulunmaktadır, bu özellikle sigara içen bireyler için özem arzetmektedir, çünkü o kişilerde akciğer kanseri olma riski normal insanlara göre daha fazladır, hatta tiryakileri için kaçınılmaz son diyebiliriz.

-Keçi boynuzu (bu özellikle de Türk filmlerine konu olmuştur) sperm sayısını artırıp, hareket işlevlerini de yükseltmektedir.

 

 

-Erkeklerin korkulu rüyası olan iktidarsızlığa karşı da (bu da Türk filmlerinde kullanılmıştır) neredeyse mucize denebilecek seviyede çözüm arzeder.

-Benigne prostate hyperplazy (iyi huylu prostat büyümesi) sorunu olanların normal tedavi dışında çiğ keçi boynuzu tüketmeleri tedaviyi hızlandırarak büyük bir faydasını göreceklerdir.

Keçi boynuzunun saymakla bitmeyecek olan faydalarını sizler önemli bir kısmını sizler için sıraladık, sizlerde fast food alışkanlıklarınızdan kurtulup, aşırı şeker tüketiminden vazgeçip ve sağlıklı beslenmeye özen göstererek emeğimizi boşa harcamadığımızı göstermeniz gereklidir. Diğer türlü zararını biz değil, aşırı kilolarla, sağlık sorunlarıyla siz göreceksiniz. Bu yüzden biraz da kendinizi düşünmeye başlamalısınız. Hepinize sağlıklı güzel günler.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Keçi Boynuzu Ne İşe Yarar ve FAYDALARI nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık