Kasımpatı Kullanımı ve Faydaları

Resim bulunamadı

Sevgili okuyucular şimdi gözlerinizi 10 saniye için kapatın ve yeşilliklerin size huzur verdiği büyük bir bahçede olduğunuzu düşünün. Sevdiğiniz, size renkleri ve kokuları ile mutluluk veren tüm çiçekler yanı başınızda duruyor. Kasımpatı da bu çiçeklerden biridir. Biz de kasımpatının kullanımı ve faydaları hakkında detaylı bir yolculuğa çıkalım. Kasımpatı aslında bileşikgiller familyasına bağlı olan bir bitkidir. Genellikle sonbahar aylarında çiçek açması ile bilinir. Kasımpatı çiçeğinin 30 farklı çeşidi bulunmaktadır. Hem tür olarak hem de renk olarak çeşitli olan Kasımpatı genellikle ılıman iklimin yaygın olduğu bölgelerde yetişmektedir ve bir süs bitkisidir. Tür ve renk olarak birçok farklı çeşidi bulunan bitkinin isminin bir tanesi olması pek mantıklı değildir. Krizantem olarak da bilinen Kasımpatı genellikle modern ve yabani Kasımpatı olarak çeşitlenmektedir. Yabani grubuna giren Kasımpatılar doğada genellike pembe, sarı ve beyaz renkte mevcuttur. Modern Kasımpatı olarak bilinen gruptakiler ise kırmızı mor ve beyaz renklerde olabilmektedirler ve yabani gruba göre göze daha çok hitap etmektedir.

 

Kasımpatının bilinen birçok yararı vardır. Bunlardan bazıları;

Doğada mevcut olan bir türünden böcekleri öldürmek için kullanılan ilaçlar yapılmaktadır. Tarihi serüvenine baktığımızda özellikle Çin ve çevresinde çok uzun yıllardır temizleyici özelliği olan tonik olarak kullanılmaktadır.

 

Kasımpatı Nasıl Kullanılmaktadır?

Genellikle süs bitkisi olarak kullanılmakta olan Kasımpatı göze olan hoş hitabından dolayı psikolojik olarak huzur verici bir etkiye sahiptir Bunun yanında daha önce de belirttiğimiz gibi böcekleri öldürücü özelliğinden dolayı böcek ilaçlarının hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Tıbbi özelliklerinin yanı sıra mitolojik olarak bakarsak birçok ülkede ölümle bağdaştırılmaktadır. Nasıl ki bizim süregelen örf ve adetlerimizde ölümle bağdaştırılmış çiçek karanfil ise pek çok ülkede de Kasımpatı’dır. Cenaze törenlerinde hem ölüye hem ölünün yakınlarına olan saygıyı belirtmek amaçlı kullanılır.

 

Kasımpatı ölen kişinin ruhunun huzura ulaşması için bir aracı olarak kabul edilir. Ölen kişinin yakınları için ise geri kalan ömürlerinde bir daha acı yaşamamaları ve huzurlu zaman geçirmelerini yansıtmak için kullanılır.

 

Kasımpatının Faydaları Nelerdir?

Genellikle mikropları öldürücü özelliği sahiptir. Ayrıca uygulandığı yeri yenileme özelliğine sahip olduğu için cilt hücrelerinde bir yenilenme sağlar.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kasımpatı Kullanımı ve Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık