Kas Yırtılması Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Kas Yırtılması Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Kas ve tendonların yırtılması, kasların yaralanması tarzı durumlar gözle görülebilecek belirtiler verir. Masanızın başında otururken tendonlarınız kopmaz, illaki bir darbe almanız, kaslarınızı zorlamanız gereklidir. Fitness ta aşırı yük altında kalmak, dövüş sporu yaparken sert bir darbe yemek gibi durumlar kas & tendon yırtılması & kopmasına örnektir.

BİR BÖLGEDE KAS YIRTILMASI OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Kas yırtılmasından şüphelendiğimiz bölgede, genellikle şişlikler ve kızarıklıklar oluşur, dokunduğunuzda fena acır ve kan toplamış gibi görünen çizgiler de oluşabilir. Kas yırtılması tedavi edilmezse sonraki aşaması kas erimesidir ve bu tüm fitness’cıların korkulu rüyasıdır. Bu yüzden kendimizi hulk gibi düşünmeyip, sınırlarımızı bilerek hareket etmeliyiz ve ona göre çalışmalıyız.

KAS YIRTILMASI ANINDA NELER YAPMALIYIZ?

kas yırtılması anında eğer bir yük taşıyorsak onu mümkün olduğunca yırtılan kası çalıştırmadan bırakmalıyız ve buz uygulaması yaparak hastanenin yolunu tutmalıyız. Buz uygulaması yaparken ciltte buz yanığı oluşmaması için araya havlu koymanız da gereklidir. Olay sonrası hastaneye en kısa zamanda gitmek çok önemlidir.

 

KAS YIRTILMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kas yırtığının tedavisindeki genel amaç, kanamanın yırtık oluşan bölgeden uzaklaşmasını sağlamaktır. Yırtık oluştuğunu anladığınız an, buz torbası ile bölgeye baskı uygulamalısınız. Buz uygulaması, 3 günde, her gün için 3’er defa 20 dakika uygulanmalıdır.

Kas ufak bir alan için yırtılmışsa, bölgeye altel veya alçı uygulaması yapılır. Kişi isterse ağrı kesici ilaçlar verilebilir.

Kas yırtılması geniş bir alan içerisinde oluşmuşsa, cerrahi müdahale ile kas uçları uzmanlarca dikilir, hasta belli bir süre alçıya alınır.

 

KAS YIRTILMASI NE KADAR SÜREDE İYİLEŞİR?

Kas yırtılması sonrası aldığınız tedavinin kalitesi, kas yırtılmasının büyüklüğü etmenler içerisine alınarak iyileşme sürecinde değişiklikler olur.

 

 

Küçük çapta kas yırtılmalarında buz uygulaması yerinde ve zamanında yapılmışsa, alçıya & atel’e zamanında alınmışsa kişiye bağlı olarak 2 – 3 hafta gibi bir süre sonra iyileşme olur. Büyük çaptaki kas yırtılmalarında buz uygulaması yerli yapılmamışsa, hastane savsaklanmışsa iyileşme süreci 6 hafta gibi bir süre alabilir, uygulamalar yerinde ve zamanında ise 4 – 5 hafta civarında bir süre sonra iyileşme gözlemlenir.

 

Ertuğrul Yaşe

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kas Yırtılması Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık