Kas Geliştiren Besinler ve Takviyeler

Resim bulunamadı

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda kas geliştirmeye yardımcı takviyeleri ele alacağız. Öncelikle sadece bunları kullanarak kas yapamazsınız! Düzenli ve sabırlı biçimde çalışmalısınız, ve bu kullandığınız takviyeleri yakamazsanız bunlar vücudunuzda yağa dönüşür kilo alırsınız, yani “kas” yapayım derken “kilo” almış olursunuz. İlk olarak proteinden başlayacağız.

 

PROTEİN

Protein, kasın büyümesi ve gelişmesi için en önemli maddedir. Bu olmazsa kas gelişmez, bu yüzden bunu doğal yollarla (yumurtanın beyazı, tavuk göğüsü vs.) + protein tozu dediğimiz, genel olarak peynir altı suyundan imal edilen protein tozlarıdır, whey protein olarak da adlandırılır.

 

AMİNO ASİT

Amino asitler protein’in yapı taşıdır, yani parçalanmış proteindir. Amino asitler (adından da anlaşılacağı üzere) çeşitli gruplara ayrılır ama proteinle aynılardır, farkları daha çabuk kana karışırlar, protein de zaten kana karışmadan önce vücudumuzda amino asitlere çevrilir.

 

KERATİN

Keratin, yiyeceklerin vücudumuzca enerjiye dönüştürülmesini sağlayan besindir. Keratin, kas gelişimi&dayanıklılığında etkili değildir. Saçta, tırnakta ve vücudumuzun bu tarz sert yerlerinde bulunmaktadır. Ani hareketlerde incinmeler yaşanmasını engellediği ortaya çıkarılmıştır. Doğal besin kaynakları balık ve kırmızı ettir.

 

L-KARNİTİN

L-Karnitin (L-Carnitine olarak da bilinir) vücuttaki yağın, enerjiye dönüşmesi sırasında kullanılan bir amino asittir. Vücudumuzda karaciğer ve böbreklerde üretilir. Kaslarımızda, spermlerde, kalbimizde ve beynimizde vücudumuz tarafından depolanır. Yani yağ yakmada (sırf yağ yamaya yaramaz ama biz burada konumuzla ilgili olan yararlarını yazıyoruz) işe yarar.

 

 

Sonuç olarak, bunlar kullanılan takviyelerdir, ama yine her şeyin doğalı güzeldir ve bunları kullanarak kas yapamazsınız, istikrarlı, sabırlı ve düzenli olarak çalışmalısınız, yağ yakıcı kardiyo egzersizleri ve diyet yapmalısınız. Bu kadar detaylı takviye kullanmanıza da gerek yoktur, sadece protein tozunu almanız genel olarak yeterlidir, diğerlerini doğal yollardan almanız daha iyidir. Dünyanın en iyi dağ bisikletçileri yakından takip ettiğim insanlardır (Nino Schurter, Multivan Merida’nın bütün sporcuları… vs.) ve bunlar enerji barları, kana hızla karışan karbonhidratlar ve protein tozu dışında takviye kullanmazlar. İleri düzey vücut geliştiricileri için şartlar farklı olabilir ama kendimizi kandırmaya da gerek yok, sağlıkla ve esenle kalın, iyi çalışmalar.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kas Geliştiren Besinler ve Takviyeler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık