Kas Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Resim bulunamadı

Kas erimesi son yıllarda en çok yaşanılan sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Kas erimesi hakkında detaylı bilgi verecek olursak kas hacminde meydana gelen küçülmeler olarak ifade edilebilir. Bu durum kas hücrelerinde meydana gelen bazı deformasyonlar kas erimelerine neden olmaktadır. Ayrıca sadece kas hücrelerinde değil aynı zamanda kas hücrelerine bağlı olan sinir ve deri hücrelerinde meydana gelen deformasyonlar da kasları etkileyeceğinden dolayı kas erimesine neden olabilir. Kas erimesi hakkında bilinmeyenleri ve merak ettiklerinizi detaylı bir şekilde yazımızda bulabilir bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Kas Erimesinin Belirtileri

Kas erimesi ciddi bir hastalıktır. Gerekli tedaviler yapılmadığı takdirde kasları tamamen eriyerek kişinin ölüme gitmesi anlamına gelebilir. Kas erimesinin en önemli belirtisi kaslarda oluşan kuvvetsizlik hissi olarak ifade edilebilir. Özellikle bacakların üst kas kısımlarında meydana gelen kuvvet eksikliği kas erimelerinin en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Kas hastalığının çeşitleri bulunur. Bu çeşitlere ve hastalığın derecesine göre belirtiler farklılık gösterebilir. Kas erimesinde sadece bacaklarda değil kollarda da his kaybı yaşanabilir. Saç tararken top oynarken yemek yerken ellerde ve ayaklarda uyuşmalar yaşanabilir. Çoğu zaman bu kuvvet kayıpları yerini kısa sürede kas ağrılarına bırakmaktadır. Bu kas ağrıları kasların bulunduğu bölgeye dokunarak ağrı ve acı yaşattığını görebiliriz. Kas erimesi yaşayan bir hasta belirli bir süre sonra günlük hayattaki işlerini yerine getirirken dahi büyük zorluk yaşamaya başlayabilir. Bu durumda dikkatli davranmakta fayda vardır.

 

 

Kas Erimesinin Tedavisi

Kas erimesi ciddi bir hastalık olduğu için en ufak belirtide uzman bir doktor kontrolünden geçmek sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Kas erimesinin çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri hastalığın seyrine göre değişiklik gösterebilir. Kas erimesinin tedavisi sırasında fizik tedaviye başlanması uygun görülür. Fizik tedavi sayesinde kas ve kemik sisteminin güçlendirilmesi amaçlanır. Tüm bunların dışında hastalığın seyrine göre ilaç tedavisi uygulaması yapılır. Ancak ilaç tedavisi fayda vermediği takdirde ameliyat yapılarak kaslardaki soku kayıpları giderilmeye çalışılır. Ciddi bir hastalık olduğu için tedavi süresi de ciddi ve uzun bir yolculuktur.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık