Karnabahar Sebzezisinin Faydaları

Karnabahar Sebzezisinin Faydaları

Karnabahar çok vitaminli ve faydalı bir kış sebzesidir. Karnabahar sebzesinin faydaları çok olduğu için sıklıkla tüketilmesi uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. İçeriğinde bulunan vitamin ve asitler sayesinde bir takım hastalıkların da önlenmesinde önemli rol oynuyor.

karnabahar

Enfeksiyonlarla Mücadele Ediyor

Karnabahar içerdiği zengin antibakteriyal özelliğe sahip aktif bileşenler sayesinde enfeksiyonlara karşı bir kalkan vazifesi görüyor. Karnabaharı en güçlü kılan özelliği ise içerdiği yirmi bir tane antioksidan maddesi. Bu maddeler genellikle yapraklarında yoğun olarak bulunur. Bu tam bir kanser savaşçısı olarak bilinir. Dış yaprakları soyulduktan sonra içinde kalan yaprakların atılmaması, bir miktar su ile haşlanarak içilmesi yada yenilmesi şiddetle tavsiye edilmiştir. Karnabahar ve yaprakları bol miktarda E vitamini içermektedir.

karnabaharin-faydalari

Faydaları bununla bitmiyor. Karnabahar yapraklarında mevcut yedi tane katarakt önleyici madde içerir. Yapraklarında yoğunlaşmış dokuz tane tansiyon düşürücü maddeye sahiptir. Bu açıdan bakınca karnabaharı mucize gibi görmek mümkün. Karnabahar sebzesinin faydaları arasında az miktarda ferulik asit içermesi önem taşımaktadır. Bu asit çok yönlüdür, bakteri öldürücüdür ve enfeksiyonlarla başa çıkmada fayda sağlamaktadır.

karnabahar-yemegi

Mide ve İdrar Yolları Rahatsızlıklarında

Karnabaharın faydaları arasında, içerdiği threonine ve quercitrin maddeleri ile antiülser bir etki sağlaması mide ülseri olanlar için faydalı bir besin olduğunu kanıtlamaktadır. Karnabaharın suyu; kronikleşmiş idrar yolları şikayetleri olan kişilerde, belli bir müddet içildikten sonra rahatsızlığın önemli ölçüde azalığı bilinmektedir. Haşlama işleminin, karnabaharın faydalarından üst düzeyde yararlanılabilmesi için uzun süreli tutulmaması gerekmektedir.  Karnabahar bugün sofralarımızda herkesin beğenerek tüketebileceği usullerle pişirilmektedir. Bu faydalı sebzeyi soframızdan eksik etmemek için; bir akşam fırında yemeğini, bir akşam salatasını başka bir zaman sulu yemeğini yaparak sevdiklerimizin sağlığına da katkı sağlamış oluruz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Karnabahar Sebzezisinin Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık