Karın Kası ve Adonis Yapma Egzersizleri Hareketleri

Resim bulunamadı

Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımızda sizlere karın kası ve Adonis kası geliştirmenizi sağlayacak olan hareketleri vereceğim. Öncelikle kas yapmak istiyorsak bunu gerçekten istemeliyiz, ve buna inanmalıyız, sonra istikrarlı ve sabırlı bir biçimde çalışırsak, düzenli uykumuzu uyuyup, beslenmemizi düzenli hale getirirsek kas yapmak o kadar uzak olmaz. Birde kas yapmayı neden istediğimizi bilmeliyiz ve ona göre araştırıp davranmalıyız, kasların çeşitli gelişme yönleri vardır, dayanıklılık, sıklık, güç vs. vs. bunlar kategorileri ayırır, mesela bir bisiklet sporcusu inceciktir, kilosu 65-70 arasıdır ama vücudundaki güç ve dayanıklılık inanılmazdır, bisiklet sporunu bilenler sporcunun iş yapmadığını çok iyi bilirler ;) Her neyse, biz konumuza dönelim:

 

NE ŞEKİLDE ÇALIŞMALIYIZ?

Hareketleri yaparken nefes almak çok çok önemlidir, asla unutmamalıyız nefes almayı, hareketi yaparken nefesimizi vermeli, bitirirken almalıyız, mesela mekik için kalktığımızda nefes vermeliyiz, inerken almalıyız. Nefesin dışında tekrar ve setlerimiz de çok önemlidir, karın kasları (Adoniste bir karın kasıdır) yavaş kasılan bir kas olduğu için kesin bir sayı yoktur, siz kendinizi 3 set’e göre ayarlayın ve karnınız yansın! Setler arası 30 saniye dinlenmelisiniz ve diğer set’e geçmelisiniz, böyle böyle 3 set’i bitirmelisiniz.

 

EGZERSİZ HAREKETLERİMİZ

İlk olarak karın kaslarımızı tanıyalım, Karın kaslarımız grup gruptur, Bunlar:

8’li karın kaslarımız (4 bir tarafta, 4 bir tarafta olan), bu kasları saran alt-üst karın kaslarımız, mesanemizi koruyan alt karın kasımız ve bu kaslarımızın sağında ve solunda yer alan (Adonis) kaslarımızdır.

Bunları çalıştırmanın çeşitli yolları vardır, ben size en faydalı olan 2 tanesini öğreteceğim;

 

 

İlk olarak yere uzanıyoruz, ellerimizi kalçamızın altına yerleştiriyoruz ve ayaklarımızı düz konuma getirip hafifçe belden yukarı kaldırıyoruz ve dizlerimizi kırmadan seri hareketlerle bacaklarımızı tek tek belden indirip kaldırıyoruz, iki bacağımızı birden kaldırmıyoruz, bir o bir o olacak şekilde yapıyoruz.

İkinci hareketimiz ise yaklaşık olarak bütün karın kaslarımızı çalıştıran çok çok faydalı bir harekettir, ilk harekette olduğu gibi yere uzanıyoruz ve bu sefer elimize bir sopa, çubuk vs. alıyoruz, onu iki elimizle tutuyoruz ve bacaklarımızı kaldırarak o sopanın bir altından bir üstünden geçiriyoruz, bu hareketi bu videoda görebilirsiniz: https://www.facebook.com/photo.php?v=1457123547849385&set=vb.1449596655268741&type=3&theater

Ayrıca Adonis kasımızı geliştirmek için barfiks çekebileceğimiz bir borudan tutup, bacaklarımızı bir sağa bir sola çekmeliyiz.

Hadi kolay gelsin :)

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Karın Kası ve Adonis Yapma Egzersizleri Hareketleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık