Kaplıcaların Hastalıklara Faydaları ve Şifaları

17 Ağustos 2014
Resim bulunamadı

Sağlık, insanlık tarihiyle eşit bir kavramdır. Oysa modern tıp çok yeni ve hala gelişmeye devam ediyor. İnsanlık modern tıptan çok önce sağlık için alternatif şifa yöntemlerini keşfetti. Bu yöntemlerle hastalıklardan kurtulup sağlıklarına kavuştular. Alternatif tıp dediğimiz alan hurafelerin yanı sıra sonuçları kanıtlanmış başarılı yöntemleri de kapsıyor. Kaplıcalar da bunun en iyi örneği. İnsanların hastalıklarına şifa bulduğu kaplıcaların faydası, yeraltından gelen saf minerallere dayanıyor. Solunum yolları, cilt hastalıkları gibi birçok farklı sağlık sorununa iyi gelen kaplıcalar, günümüzde de etkisini yitirmedi. Aksine insanların kaplıcalara olan ilgisi daha da arttı. Bunun sebebi hem modern tıbbın tedavilerine tam karşılık verememesi, hem de binlerce yıldır kullanıldığı için güvenilir bir yöntem olması. Son yıllarda kaplıca turizmi diye bir kavram bile oluştu. Hatta sağlıklı insanlar dahi sağlıklarını korumak ve eskiye oranla daha iyi hissetmek adına kaplıca yöntemine başvuruyor.

Duyduklarımızın hepsi doğru…

Bu noktada kaplıcaların neden önemli olduğunu zaten nesillerden beri hissettiğimiz için ailemizde kesinlikle bir kişinin kaplıcada iyi olmasına dair bir hikaye dinlemişizdir. Bu bir efsane midir yoksa gerçek midir bu noktada bir araştırma yapacak olursak aslında bu bir efsane değildir ve kaplıcaların hastalıklara faydaları ve şifaları bir bilimsel düzlemde açıklanabilir. Çünkü bu tip kaplıca sularının içinde çeşitli mineraller ve insanlara şifa vermesi muhtemel metaller erimiş durumdadır. Bu sular ile insanların tedavi olmasının temeli de bu tip metallerin ve minerallerin bu noktada anlamlı bir şekilde bu hastalıkları tedavi etmesidir.

Ülkemiz kaplıcalar açısından inanılmaz derecede verimli bir bölgededir. Özellikle deprem kuşağında yer alan bu kaplıcaların bu noktalarda olması da bir tesadüf değil depremler ile kırılıp yer merkezinden fışkıran lavlar ile bu suların kaynaması ve içindeki minerallerin erimesiyle bu kaplıcalar oluşmuştur. Özellikle ülkemizdeki en değerli kaplıcalar en çok depremlerin yaşandığı iç batı Anadolu, iç Ege bölgesinde mevcuttur. Bunun yanında bir de turizm değeri olan bu noktaları ziyaret edip şifa aramak çok mantıklı ve güzel bir aktivite olarak sınıflandırılabilir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kaplıcaların Hastalıklara Faydaları ve Şifaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık