Kalça Kasları için Antrenman ve Egzersizler

Kalça Kasları için Antrenman ve Egzersizler

Merhaba arkadaşlar, kalça kası genelde bayanların sıkı bir kalçaya sahip olmak için yaptığı kaslardır. Ama bu demek olmasın erkeklerin ihtiyacı olmaz, kalça kası işlevsel bir kastır ve önemlidir. Amaca yönelik çalışan kişiler (vücut geliştirme sporcuları, dövüşçüler bisikletçiler vs.) bu kası çalışırlar. Antrenmanlara geçmeden önce ısınma yapmayı unutmamalıyız, bu ip atlamak olabilir, 5 dk. tempolu koşu olabilir. Tek hareketle yeterli gelişme sağlanamaz, ve hareketleri yaparken kendinizi kandırmayın, bu işe başlamadan önce kendinizi motive edin ve inanarak başlayın, yemek yemeyi azaltın, kardiyo egzersizleri yapın ve gerçekten isteyin. Sofraya oturduğunuzda yarım tabak mı tam tabak mı yiyeceğinize kendiniz karar vereceksiniz, tam yerseniz yağlarınızı pek eritemezsiniz, yarım yerseniz (yada ihtiyacınız olduğu kadar, ayrıca yarımdan kastım sofradan doymadan, yemeğe istekli olarak kalkmanız) istediğiniz sıkı vücuda ulaşacaksınız.

 

KALÇA KASI NEDİR?

Kalça kaslarımız tek bir kastan oluşmamaktadır. Bunlar: Psoas Major, Gluteus Minimus, Gluteus Maximus, Gluteus Medius  gibi kaslarımızdır. Fazla detaya girip sizleri sıkmadan egzersizlerimize geçiyoruz.

 

KALÇA KASI EGZERSİZLERİ

Egzersizlerden evvel şunu söylemek istiyorum, ne istediğinizi bilin, kalçanızı büyütmek mi istiyorsunuz? Sıkılaştırmak mı istiyorsunuz? Yoksa yağlarını yakmak mı istiyorsunuz? Ne istediğinizi bilerek başlayın.

Kalçanızı büyütmek istiyorsanız yazacağım başlangıç egzersizlerini yavaş, sayı 8-12 olacak şekilde, 1 haftadan sonra ağırlık kullanarak ve o ağırlığı arttırarak ilerleyin. Kalçanızı sıkılaştırmak istiyorsanız hareketleri en hızlı ve sayıca en fazlası olacak şekilde yapın. Yağlarınızı yakmak istiyorsanız, bu  kalça sıkılaştırma hareketiyle aynıdır, ama yağ yakmak tek hareketle olmaz, kardiyo yapmanız da gereklidir.

 

 

  • Yere uzanıp mekik pozisyonu alın, dizlerinizi kaldırın ve ayaklarınız yere tam bassın, ellerinizi yana uzatın ve kalçanızı yukarı kaldırın-indirin, kaldırırken nefes alın, indirirken verin.
  • Squat hareketimizdir, ayaklarınızı omzunuza paralel olacak şekilde açın ve dizleriniz ayak parmak ucunu geçmeyecek şekilde çömelip kalkın, çömelirken nefes alın, kalkarken verin.
  • Yere yan şekilde uzanın ve üstteki bacağınızı indirip kaldırın, sonra diğer bacağa geçin aynısını yapın, kaldırırken nefes alın, indirirken verin.

Hareketlerimiz başlangıç için yeterli, yaparsanız ne âlâ, hepinize kolay gelsin. İyi Çalışmalar.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. tighrate diyor ki:

    Kalça kasları için ne yapıyorsunuz

Yorum Yaz

Yukarı Çık