Kabızlık Nedir Neden Olur ve Tedavisi

Resim bulunamadı

Değerli okuyucular, zaman zaman hepimizin şikayetçi olduğu bağırsak problemlerinden biri olan kabızlık, bağırsakların gerçekleştirmesi gereken işlevleri yeterince gerçekleştirememesi veya daha yavaş ve az gerçekleştirmesi durumunda ortaya çıkan dışkılama sorunudur.  Kişi dışkılama ihtiyacı olduğunu bildiği halde bunu yapamaz ve karın ağrıları yaşanır. Çok fazla gaz görülmektedir. Kabızlıık durumunda kişinin dışkısı daha sert ve daha şekilsizdir. Bu da bağırsaklar da sıkışmaya sebep olmaktadır.

 

Kabızlık Neden Olur?

Birçok farklı sebebin etkisi ile görülen kabızlığın başlıca nedenleri vardır. Bunlar yeterince su içmemek, beslenmenin düzensiz olması,  depresyon, stres, lifli gıdaların az tüketilmesi, kullanılan ilaçlar, dışkılama ihtiyacı hissedildiği anda bunu ertelemek,  nörolojik hastalıklar, hamilelik ve doğum yapmaktır.
Vücudun su ihtiyacını azaltmak için içerisinde kafein ve alkol bulunmayan içeçekleri bolca tüketmek önemlidir. İçilen su bağırsaklarda parçalanmış olan yiyecekler için oldukça gereklidir. İçilen suyun az olması kabızlığa neden olmaktadır. Düzensiz bir şekilde beslenmek sindirim sistemini bozarak boşaltım sistemini de olumsuz etkilemesini sağlamaktadır. Bozulan sistemler bir süre sonra vücudun dışkılamasında problemler yaratmaktadır ve kabızlığa yol açmaktadır. Nasıl neden olduğu tıp dünyası tarafından tam olarak bilinmeyen hareketsizliğin kabızlığa yol açtığı kabul edilen bir gerçektir. Depresyon ve stres hallerinde vücudumuzun bize vermiş olduğu tepkilerde değişiklik görülmektedir. Bu  da beslenme düzenimizi olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Genelde böyle ruh hallerinde kabızlığa götüren durumlar söz konusudur. Lifli gıdaların sindirim ve boşaltım sistemini harekete geçirici etkiye sahip olduğu uzmanlar tarafından söylemektedir. Lifli gıdaları az tüketmek metabolizmayı bozmakra ve kabızlığa yol açmaktadır. Hamilelik döneminde değişiklik gösteren hormonların farklı şekillerde tepkiler vermesi normaldir. Genelde kabızlık gözlemlenebilen durumlardan biridir.

 

 

Kabızlığı Hızlı Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Kabızlık tamamen metabolizma ile ilgili bir durumdur. Sindirim ve boşaltım sistemlerini yakından ilgilendiren bu durum için yapılması gereken şeyler metabolizmayı hızlı ve düzenli bir şekilde çalıştırmak ve buna yardımcı olacak yiyecekler yemektir. Örneğin sabahları kalktığınızda kuru kayısı ve erik tüketmeniz ardından oda sıcaklığında bir bardak su içmeniz bağırsaklarınıza çok iyi gelecektir.  Öğünlerinize sebze ve salataları ekleyin, ama çiğ bir şekilde yüketin. Günlük aldığınız su miktarını artırın. Bu yöntemler kabızlığın hızlı bir şekilde geçmesi için oldukça etkili olacaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık