Kabartma Tozunun Zararları ve Kullanım Alanları

Resim bulunamadı

Değerli okuyucular, belki de bu yazıyı okurken bir yandan yediğiniz yiyeceklerden biri kektir. Evet, kek… Nefis lezzeti ve birçok çeşidi olan keklerin yapılış aşamasında neler kullanılıyor ki yediğimiz kekler öylesine nefis, harika ve kabarık oluyor?  Okuyucularımız arasında özellikle sevgili bayanların daha çok ilgilendiği ve merak ettiği konulardan biri kabartma tozlarıdır. Kabartma tozlarını yaptığımız hamur işlerinin yanı sıra kullanım alanlarının nereler olduğu, nelere iyi nelere kötü geldiği, faydaları ve zararları merak konusudur.

 

Neden kullanılır kabartma tozu?

 Kabartma tozu, bileşenleri açısından alkali özellik göstermektedir. Yani mide asidini dengelemeye yardımcı olan maddelerden oluşmaktadır.  Genellikle reflü hastalığına sahip olan kişiler tarafından oldukça önemli bir konu olan kabartma tozu, midedeki asit oranını azalttığı için bununla birlikte meydana gelen midedeki yanma hissi de azalır. Kabartma tozunu kullandıktan sonra reflü meydana gelirse o da soluk ve mide borusundaki tahrişlerden dolayı olmuştur. Reflü olarak adlandırdığımız hastalık diğer bir ismi ile GÖRH hastalığıdır. Genelleyecek olursak bir sindirim sistemi sorunudur. Reflü hastalarının kabartma tozunu kullanmaları midelerinde hissettikleri yanma hissi için ve mide ekşimesi için birebirdir. Bir bardak ılık suyun içine yaklaşık bir çay kaşığı kadar kabartma tozunun atılıp karıştırılması gerekmektedir. Kabartma tozu, suyun içinde iyice eriyecek şekle getirilmeli ve içilmelidir. Kabartma tozunuzun bileşenleri onu biraz daha tuzlu ve kekremsi bir tat olarak nitelendirmemizi sağlamaktadır. Hiç hoş olmayan bu tadı hissetmemizi azaltmak için bu karışımın içine bir miktar bal veya şeker ekleyip öyle kullanabilirsiniz.

 

 

Elbette pek de masum olmayan bu yöntemin birtakım yan etkileri de görülmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan uyarılar dikkate alınmadığı takdirde sağlık açısından kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Kabartma tozu her ne kadar reflü ve buna bağlı olarak gelişen rahatsızlıkların azaltılmasında etkili bir role sahipse de midedeki gaz miktarının artışına ve midede ekşime hissinin fazlalaşmasına sebep olabilmektedir. Gaz artışına bağlı olarak gelişen karın şişlikleri ve ağrılar yaşanabilmektedir. Unutulmaması gereken birkaç önemli nokta vardır. Eğer kabartma tozu uzun süreli ve sürekli kullanılırsa midede salgılanmakta olan enzimlerde düşüklük yaşanmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca tansiyonun sürekli yükselmesine neden olabilmektedir.

 

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kabartma Tozunun Zararları ve Kullanım Alanları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık