Kabak Çekirdeği Nelere İyi Gelir Ve Faydaları Nelerdir?

Kabak Çekirdeği Nelere İyi Gelir Ve Faydaları Nelerdir?

KABAK ÇEKİRDEĞİ FAYDALARI

Kabak sebzesinin iç kısmında bulunan çekirdeklerinin alınıp, kurutularak elde edilen bir besindir. Kendine özel bir tadı olan kabak çekirdeği, tuzlu ve kavrulmuş olarak özellikle kış aylarında koyu sohbetlerin vazgeçilmezidir.

kabak-cekirdegi

İçinde Bulunan Mineraller

Bakır, çinko, magnezyum yönünden çok zengindir. İçinde bulunan antioksidan özelliği ile günde ortalama tüketilen bir avuç kabak çekirdeği büyük oranda sağlığa katkıda bulunur. Bünyede bulunan serbest gezebilen ve dolaşan mikroplara karşı mücadele eder.

Kabak çekirdeği, ön gıda yiyecek olması yönünden bulunması ve tüketilmesi gayet kolaydır. Evde veya dışarıda güzel vakit geçirmek istendiğinde mutlaka tercih etmeniz gereken besin kaynaklarındandır. Kabak çekirdeği tüketirken aynı anda ruh sağlığınıza destek verebilirsiniz.

kabak-cekirdeginin-vucuda-faydalari

Kabak Çekirdeği Faydaları

  • Kalp Sağlığını Korur: Ortalama bir su bardağı kabak çekirdeğinde vücut için gerekli olan fizyolojik fonksiyonlarda önemli rolü olan magnezyum bol miktarda bulunur. Bulunan bu magnezyum kalp sağlığı için çok önemlidir. Kan damarlarının gevşemesini sağlar. Ani kalp krizlerini önler ve kan basıncı oranını dengeli bir seviyede kalmasını sağlar.
  • Bağışıklık Sisteminin Güçlendirir: İçinde bulunan bol miktardaki çinko bağışıklık sistemini güçlendirir, hücrelerin çoğalmasını sağlar, uyku sorunlarını giderilmesine katkıda bulunur, göz cilt sağlığı için de önemli bir mineral çeşididir. Soğuk algınlığına yakalanmayı azaltır, grip hastalığı, depresyon ve akne gibi bazı sağlık problemlerini önler.

kabak-cekirdegi-nelere-iyi-gelir

  • Omega-3 İle Faydaları: Omega-3 yağları diyabet etkisini azaltır, kolesterole karşı korur, kanın akışkanlığını artırır, damar tıkanıklığını önler ve vücudun kanserle mücadelesinde yardımcı olur, iltihap sorunlarına yardımcı olur ve yaşlanmayı önler.
  • Cinsel sağlık üzerinde etkili olup hormon benzeri maddelerin salgılanmasını sağlar.
  • Kabak çekirdeği üreme organlarının sağlığını düzenler, doğurganlığı ve libidoyu arttırır.
  • Suyu tuttuğundan dolayı tokluk hissi vererek diyetinize yardımcı olur.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Kabak Çekirdeği Nelere İyi Gelir Ve Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık