Ispanağın Faydaları Ve Vitamin Değerleri

Ispanağın Faydaları Ve Vitamin Değerleri

ISPANAĞIN İÇERDİĞİ VİTAMİNLER

Ispanak her yeşil bitki ya da toprağa temas ederek yetişen her besin gibi her şeyden evvel mineral deposu bir gıdadır. En önemli içeriği demir olarak bilinir. Ancak, ıspanak magnezyum, iyot ve fosfor açısından da zengin önemli bir kaynaktır. Ispanak mineralleri kadar içerdiği vitaminler ile de önemli bir yere sahiptir. İçerdiği A ve C vitaminlerinin yanı sıra, E ve B grubu vitaminleri için hatırı sayılır bir orana sahiptir.

ispanagin-vitamin-degerleri

Ispanağın Faydaları

Ispanak yüksek orandaki demir içeriğiyle, kansızlık başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen ve önleyici etkisi olan bir besindir.

Ispanağın vitaminleri ve içerdiği mineraller vücuda güç verir ve zinde tutar. Ispanak tüketen kişileri bedenleri çok daha dayanıklı olur.

Ispanak yüksek tansiyon için hatta buna bağlı felçler için mükemmel bir koruyucu özelliğe sahiptir.

ispanak

Görme bozuklukları, özellikle yaş ilerledikçe yaşlanma kaynaklı oluşan görme bozuklukları üzerinde olumlu etkisi vardır.

Hamilelik döneminde tüketilmesi içerdiği yüksek demir, magnezyum ve diğer mineraller nedeniyle anneye büyük bir güç kaynağıdır. Bu dönemde ihtiyaç duyulan daha fazla demir için önemli bir kaynaktır. Yine doğacak çocuğun anne karnındaki beslenmesi ve güçlü bir yapıya sahip olmasında aktif rol oynar.

ispanagin-faydalari

Sindirimi kolaylaştırıcı özelliği vardır. Basur hastaları için iyi gelen bir bitkidir. İdrar söktürücü özelliği ile bu konudaki sıkıntılarda çok faydalıdır.

Ispanağın faydaları arasında önemli bir yere sahip olan diğer alan ise kemikler ve dişlerdir. Kemikleri güçlendiren yüksek mineralli yapısı aynı zamanda diş çürümelerini de önler.

ispanaktaki-vitaminler

Ispanak Nasıl Tüketilmelidir?

Ispanak çiğ olarak salatalar içerisinde ve yemek olarak tüketilir. Özellikle toprağa yakın yetişmesi nedeniyle buna bağlı alerjisi olanlar ve böbrek hastaları için önerilmez.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Ispanağın Faydaları Ve Vitamin Değerleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık