İnternet Bağımlılığı Belirtileri ve Tedavisi

13 Mayıs 2014
Resim bulunamadı

Teknoloji çağında olduğumuz günümüz dünyasında internet ve bilgisayar başında geçirilen vakit; yapılan araştırmalara göre son on yılda %65 civarında artış göstermiştir. Bu durum, gerçekten internet bağımlılığının obezite ve kanser kadar tehlikeli bir durum olduğunun e büyük göstergesidir. İnsanlar, çalışma şekilleri ve teknolojinin getirilerinden dolayı internet ve bilgisayar kullanımı konusunda uzmanlaşmış, ayırdıkları vakti neredeyse iki katına çıkarmış durumdadırlar. Bu durum, insan sağlığını ve psikolojisini gerçekten doğrudan etkileyen bir olaydır.

 

Neden internet ve bilgisayar?

Son yıllarda internet bağımlılığının artmasından dolayı uzmanlar, sorunun kaynağını bulmak amacıyla birçok araştırma yapmışlardır. Yapılan araştırmalar sonucunda internet bağımlılığının en büyük etkenlerinin başında insanlardaki sosyalleşme dürtüsünün varlığını tespit eden uzmanlar, sosyal hayatın internet üzerinde daha renkli ve sınırsız olmasının bu durumu tetikleyen en önemli faktör olduğunu belirtmişlerdir. Bunun yanında insanların hiç tanımadıkları farklı ülke ve şehirlerden insanlar ile tanışmalarının vermiş olduğu güven, internet bağımlılığını etkileyen diğer unsurlardan birisidir. İnternet kullanıcıları; tanımadıkları, yüzsüze olunmadığından sırlarının, sevinç ve hüzünlerinin ifşa edilmesi korkusu olmadığından dolayı sosyalleşme ve arkadaş edinme ihtiyaçlarını tamimiyle internet ortamına endekslemişlerdir. İnternet kullanım ve bağımlılığını artıran diğer bir faktör de; insanların reel hayatta düşünce özgürlüğünün kısıtlanmış olduğunu düşünmelerinden dolayı sanal ortamı, düşünce bazında daha güvenilir olarak görmeleridir.

 

 

İnternet bağımlılığı insanları nasıl etkiler?

İnternet üzerinde çok vakit geçiren insanlarda görülen en büyük sorunlardan birkaçından bahsetmek gerekirse;

  • Reelde içe kapanık yapıya sahip olan bir bireyin sanal ortamda bunun tam tersi şekilde davranması sonucunda kişilik bozukluklarının meydana gelmesi,
  • Kişilerin sürekli internet ortamının sınırsızlıklarını gördüğünden dolayı gerçek hayatta da aynı kuralsız ve sınırsız yaşamı benimsemesine sebep olması,
  • Sürekli oturmak ve yazı yazmaktan dolayı vücudunda fiziksel ve zihinsel yapı bozukluklarının ortaya çıkması,

Gibi durumlar görülmektedir.

 

İnternet bağımlılığının tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Günümüzde bu hastalığın tedavisi, psikolojik destek ve antidepresan ilaçlar yardımıyla gerçekleşmektedir. İlgili kişi bir çocuk ise; tedavi konusunda ona en çok yardımcı olacak bireyler; anne ve babasıdır. İnternet âleminde çocuğun edindiği alışkanlıkların bir anda yok edilemeyeceğini, zamanla ona gösterilen ilgi ve sevgiyle ifade etmek, hastalığın tedavisinde uygulanacak en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık